Close

23 maja, 2019

Czy warto korzystać z plików RAW, kiedy wywołujemy zdjęcia online?

edycja plików raw

Kiedy wysyłamy zdjęcia do wywołania, musimy zapisać je w formacie JPEG, większość fotolabów obsługuje właśnie ten rodzaj plików.

Jednak przygotowując zdjęcia do przesłania online, możemy wykorzystać dobrodziejstwa plików RAW. Obecnie większość aparatów cyfrowych pozwala nam zapisywać obraz nie tylko w popularnym pliku JPEG, ale właśnie w formacie RAW.
Co kryje się pod tą nazwą? Dlaczego większość profesjonalnych fotografów, wykorzystuje powyższy format?

RAW pochodzi od angielskiego słowa – surowy i można w uproszczeniu stwierdzić, że jest to cały widok, który zdołała zarejestrować matryca aparatu, można go też określić rodzajem cyfrowego negatywu. Podobnie jak dawniej z negatywu uzyskiwano docelowe zdjęcie, poddając go procesom chemicznym, tak z pliku RAW dzięki zabiegom cyfrowym możemy uzyskać najlepszy, możliwy wynik z uchwyconego ujęcia.

Format ten nie jest skompresowany i oprócz tego, że posiada większą rozpiętość tonalną, przechowuje inne informacje, między innymi: wielkość przysłony, czułość ISO, czas naświetlania, balans bieli. Ponadto pozwala na wielokrotną obróbkę i zapis do innych formatów. Można śmiało stwierdzić, że dzięki niemu posiadamy o wiele większe możliwości edycji fotografii. Co okazuje się niezwykle przydatne, kiedy chcemy wywołać zdjęcia, które są dla nas szczególnie ważne.

Oczywiście, aby skorzystać z jego dobrodziejstw musimy użyć odpowiedniego programu graficznego. Do konwersji plików RAW powszechnie używa się popularnego Adobe Lightroom, Adobe Camera RAW, czy najpopularniejszego kombajnu graficznego, czyli Photoshopa.


Czy edycja plików RAW jest trudna?


Na szczęście większość popularnych programów posiada zbliżone narzędzia, pewne różnice dopiero napotkamy na poziomie konkretnych paneli. Naukę edycji możemy rozpocząć od prostych eksperymentów, obserwując jak nasze działania wpływają na wygląd obrazu. Jedną z ciekawszych możliwości, jakie daje nam edycja plików RAW jest redukcja szumów. Jest to przydatne, zwłaszcza kiedy nasze zdjęcie było wykonywane w niesprzyjających warunkach oświetleniowych. Wystarczy odnaleźć odpowiedni suwak i przeciągnąć go w określoną stronę. Podczas edycji mamy podgląd na to, jak nasze działanie wpływa na jakość zdjęcia.
Natomiast kiedy będziemy chcieli wyostrzyć zdjęcie, możemy skorzystać z funkcji maskowania, którą posiada między innymi Adobe Lightroom. Dzięki niej w sprytny sposób zabezpieczymy fotografię przed wyostrzaniem bardziej jednolitych obszarów.


Na co powinniśmy zwrócić uwagę edytując pliki RAW?


Podczas pracy nad zdjęciem zwróćmy uwagę na podstawowe parametry, które definiują pracę fotografa, czyli balans bieli, ekspozycję, ostrzenie. Zwróćmy uwagę jak rozkładają się światła i cienie, w jaki sposób uchwycone barwy kolorują naszą fotografię i czy uzyskany efekt łączy się z naszą intencją.
Oczywiście, aby skutecznie korzystać z dobrodziejstw, jakie daje nam format RAW musimy nabyć doświadczenia. Wielokrotnie może się okazać, że zdjęcie wysłane do wywołania inaczej prezentuje się na ekranie naszego monitora. Jednak z pewnością z czasem uzyskamy coraz lepsze efekty, które przełożą się na jakość naszych fotografii.


Na szczęście możemy doskonalić swoje umiejętności, korzystając z wielu tutoriali, jakie można znaleźć na YouTube. Poniżej prezentujemy jeden z nich.