Close

6 czerwca, 2019

Oryginalna perspektywa – największy atut każdego pasjonata fotografii.

Kiedy w poszukiwaniu ciekawych zdjęć przeszukujemy serwisy społecznościowe, takie jak Instagram czy Facebook, znajdujemy mnóstwo dobrze wykonanych, profesjonalnych fotografii. Obecnie, żeby zainteresować fotografią potrzebujemy nie tylko czysto technicznego warsztatu, ale także ciekawego pomysłu na ujęcie.

Można śmiało stwierdzić, że najcenniejszym atutem, jaki posiada każdy wielbiciel robienia zdjęć, jest jego indywidualna perspektywa.

Oczywiście, specyficznego spojrzenia, które czyni naszą fotografię oryginalną, uczymy się cały czas, stopniowo kształtując swój styl. Wielka część tej pracy polega na obserwowaniu tego, co robią inni, zwłaszcza inspirujący nas znani fotograficy i oczywiście pstrykaniu kolejnych zdjęć.

Czy jednak możemy nieco usprawnić ten proces?

Dobrym pomysłem jest posłużenie się metodą opartą na trzech zwrotach:

  • rozmieszczenie
  • uwzględnienie
  • wykluczenie

Rozmieszczenie to odpowiedź na pytanie, jak chcemy rozmieścić fotografowane obiekty na zdjęciu. Tutaj naszym głównym sojusznikiem staje się perspektywa, jej umiejętne użycie sprawia, że niejednokrotnie zwykłe rzeczy stają się niezwykłym zjawiskiem.

Uwzględnienie precyzuje nam, co chcemy zawrzeć w kadrze. Dzięki temu jesteśmy zmuszeni sprecyzować naszą intencję.

Ostatnim punktem jest wykluczenie. Niestety często zapominają o tym początkujący fotografowie. Na ich zdjęciach znajduje się mnóstwo zbędnych elementów, które nie tylko rozpraszają, ale w skrajnych przypadkach mogą zepsuć całą kompozycję.

Dzięki współczesnej technologii możemy testować setki, a nawet tysiące wariantów. Warto eksperymentować, poświęcając na najciekawsze ujęcia więcej czasu. Kiedy zamierzamy wysłać nasze zdjęcia do wywołania, uważnie prześledźmy zgromadzoną kolekcję.

Oczywiście obecnie ceny odbitek są bardzo niskie, przykładowo w naszym fotolabie wywołasz 100 zdjęć w formacie 10×15 tylko za 20 zł, więc możemy podziwiać efekty swojej pracy nie tylko na ekranie monitora, ale także na doskonałej jakości papierowych odbitkach.

odbitki 10x15