Close

23 czerwca, 2020

Dzień Ojca, prezent dla taty

W Polsce Święto Dnia Ojca celebrujemy 23 czerwca. Święto to zostało ustanowione już w 1965 roku, ale dopiero od kilku lat zyskuje prawdziwą, dorównującą Dniu Matki popularność. Warto więc pamiętać, aby tego dnia złożyć naszym tatom życzenia i podziękować im za trud, jaki co dnia wkładają w nasze wychowanie.

Dzień Ojca – trochę historii.

Święto Dnia ojca zostało zapoczątkowane już w 1910 roku w Stanach Zjednoczonych. Jego inicjatorką była Sonora Smart Dodd-córka weterana wojny secesyjnej Williama Smarta.

To za jej sprawą odbyły się pierwsze obchody tego święta. Początkowo miały one charakter jedynie lokalny i przez kilkadziesiąt lat trwała batalia na rzecz ustanowienia go świętem ogólnokrajowym. Stało się tak dopiero w 1972 roku, gdy prezydent Nixon ustanowił to święto. Po tym fakcie zaczęło ono zyskiwać na popularności i w innych krajach.

Co ciekawe, w różnych krajach świata, Święto Ojca obchodzone jest w różnych terminach.

W Polsce jest to 23 czerwca, we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii, oraz Francji – 19 marca (Dzień Świętego Józefa). W Niemczech Dzień Ojca przeistoczył się w Dzień Mężczyzn i obchodzony jest w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego, który przypada na 39. dzień po Niedzieli Wielkanocnej.

W Turcji, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie Dzień Ojca świętowany jest w trzecią niedzielę czerwca, a kraje skandynawskie Dzień Ojca obchodzą w drugą niedzielę listopada. Wyjątkiem jest Dania, gdzie święto to przypada na 5 czerwca.

Jaki prezent podarować tacie na Dzień Ojca?

Jak co roku, przed 23 czerwca, czyli Dniem Ojca wiele osób zastanawia się, jaki prezent podarować tacie z tej okazji.

Pomysłów na upominek z tej okazji szukają przede wszystkim dzieci, które chcą podziękować swojemu tacie i wręczyć mu coś ładnego. Chętnie wręczają własnoręcznie wykonane laurki i składają życzenia. W szkołach często organizowane są tego dnia akademie i przedstawienia dla ojców. 

Choć można kupić coś gotowego w sklepie, to do tematu “prezent na Dzień Ojca” można też podejść nieco bardziej nietypowo. 

Oto kilka pomysłów na prezent dla taty, który, mimo że zakupiony w sklepie internetowym, będzie nasz własny i niepowtarzalny.

Pomysły na prezent z okazji Dnia Ojca.

  • Prezenty, które zostaną wykonane według naszego projektu, przez co zyskają niepowtarzalny charakter:

    Zachęć dziecko, aby narysowało laurkę dla taty. Następnie zrób jej zdjęcie i prześlij plik do zakładu wykonującego fotogadżety. Możesz teraz zaprojektować razem z dzieckiem spersonalizowany kubek z nadrukiem, którym będzie rysunek dziecka.

    Możesz dodać do niego napisy lub zdjęcia i oto powstanie jedyny taki na świecie kubek na kawę dla taty. Będzie zupełnie wyjątkowy. Pamiętajmy też, że kubki dostępne są w różnych kolorach i kształtach. Jeśli dziecko nie potrafi ładnie rysować, możemy skorzystać z gotowych wzorów, które są dostępne w dobrych zakładach. Możemy dodać do nich zdjęcie dziecka. I tu powstanie ciekawy prezent.
  • Kolejnym pomysłem, który na pewno ucieszy tatę, może być koszulka z napisem. I znów możemy skorzystać z gotowych wzorów lub przygotować grafikę wraz z dzieckiem we własnym zakresie i przesłać ją do naniesienia na koszulce.
  • Starsze dziecko może dla taty wykonać kolaż ze zdjęć. Bardzo łatwo wykona go w jakimś prostym, darmowym edytorze graficznym, jakich sporo w sieci dostępnych online. Można dodać dowolne napisy i elementy graficzne.

    Taka “kartka z życzeniami” oczywiście będzie miała niepowtarzalny charakter i przyda się nie tylko jako laurka, do wręczenia, ale też jako kartka pocztowa, jeśli tato pracuje daleko od domu.
  • Możemy też wykonać dobrej jakości odbitkę fotograficzną i oprawić ją w gustowną ramkę. Takie zdjęcie ozdobi pokój taty lub jego miejsce pracy.

Podsumowanie.

Zakłady fotograficzne wykonujące fotogadżety i fotoprezenty oferują szeroki wachlarz tego typu przedmiotów. Każdy z nich możemy spersonalizować, zależnie od naszych umiejętności i potrzeb.

Najczęściej wykonywane są kubki – zwykłe albo latte ale bardzo często dla taty zamawiane są breloczki do kluczy, magnesy na lodówkę, zakładki do książek, podkładki pod mysz komputerową czy poszewki na poduszkę ze zdjęciem.

Asortyment jest ogromny i każdy znajdzie coś, co sprawi tacie radość.

Pamiętajmy przy tym, że przy zakupie prezentu dla taty, nie jest najważniejsze to, jakiej będzie wielkości i ile będzie kosztować. Przede  wszystkim liczy się sam gest, pamięć oraz wyrażona nim wdzięczność za jego trud wychowawczy.