Close

2 lipca, 2020

Fotografujemy nasze ulubione zwierzęta.

Każdy właściciel czworonożnego pupila na pewno nie raz robił mu zdjęcia. Miło jest sportretować naszego ulubieńca, tym bardziej że fotografia cyfrowa daje ku temu nieograniczone możliwości. Zdjęcia możemy potem wywołać w laboratorium fotograficznym i ozdobić nimi ściany albo przechować je w albumie.

Fotografowanie naszego psa, czy kota nie stanowi większego problemu. Są to przecież zwierzęta prawie zawsze mieszkające z nami i nie musimy specjalnie przygotowywać się do “sesji zdjęciowej”. Sięgamy po prostu po aparat fotograficzny i robimy zdjęcie. Co, jednak jeśli naszym pupilem jest koń?

Jak fotografować konie?

Konie to istoty piękne i majestatyczne. Niezależnie od tego, czy mówimy o koniach wierzchowych, czy o nieco “cięższej” budowy koniach pociągowych albo małych kucach, każdy z nich wymaga starannego przygotowania do sesji zdjęciowej.

Co zatem należy zrobić, aby nasze zdjęcia przyciągały uwagę?

Jak sprawić, by wydruk wielkoformatowy naszego ujęcia zapierał dech w piersiach? Oto kilka porad, które pomogą nam uzyskać zdjęcia najlepszej jakości.

Jaki sprzęt fotograficzny wybrać do tego typu fotografii?

Zapomnijmy o zdjęciach robionych telefonem. Jest to podejście nieprofesjonalne i nie przyniesie dobrych rezultatów.

Najlepiej wybrać lustrzankę i mały komplet dobrych obiektywów,

które pozwolą zrealizować nasze fotograficzne zamierzenia.

Potrzebny będzie zarówno obiektyw szerokokątny, jak i mniejszy, lub większy teleobiektyw do portretów.

Jak przygotować konia do zdjęć?

Jeśli fotografujemy własne zwierzę lub takie, które możemy przygotować do sesji zdjęciowej, należy poświęcić dużo czasu, aby poprzez zabiegi pielęgnacyjne i kosmetyczne podkreślić jego urodę i czasami zatuszować niedoskonałości.

Szczotkowanie, rozczesywanie grzywy i ogona, a nawet specjalne odżywki będą potrzebne, aby zwierzę prezentowało się pięknie i zdrowo na zdjęciach.

Wybieramy plener do zdjęć.

Wybierając scenerię do zdjęć, pamiętajmy, aby dobrać ją tak, by nie stresować zwierzęcia, by czuło się swobodnie i bezpiecznie. Unikajmy hałaśliwych miejsc i niepożądanych osób, czy innych zwierząt, jeśli koń nie jest do nich przyzwyczajony.

Przemyślmy ujęcia jeszcze przed sesją zdjęciową i tak kierujmy zwierzęciem, aby zrealizować nasze założenia. Przyda się pomoc kogoś, kto w odpowiednim momencie zwróci uwagę konia, skieruje jego spojrzenie w pożądaną przez nas stronę itp.

Starajmy się fotografować tak, aby postprodukcja zdjęcia zajęła nam, jak najmniej czasu i była możliwie niewielka. Oczywiście nie da się jej uniknąć, ale nie oczekujmy, że duże powierzchnie skóry, czy grzywy, które będziemy musieli drobiazgowo retuszować, wyjdą na zdjęciu naturalnie. Najczęściej się to nie udaje, a jeśli tak, to wymaga dużo dodatkowej pracy z plikiem cyfrowym i sporych umiejętności.

Dodatkowy sprzęt potrzebny podczas sesji zdjęciowej.

Podobnie jak przy fotografii innych naszych czworonożnych podopiecznych przydatne będą smakołyki jako nagroda za trud pozowania oraz coś, co odwróci uwagę zwierzęcia i sprawi, że jego wzrok będzie skierowany poza obiektyw. Pomocna będzie na przykład mała reklamówka przymocowana do kijka, jakaś piszczałka, a nawet nagrane na telefonie rżenie konia. Jako nagroda świetnie sprawdzi się marchew.

Fotografowanie koni to oczywiście temat bardzo rozległy i nie opanujemy go podczas jednej sesji zdjęciowej. Jeśli jednak mamy taką możliwość to róbmy takie zdjęcia, tak często, jak możemy. Z czasem wiele się nauczymy i uzyskamy piękne i efektowne rezultaty.