Close

10 września, 2020

Kwadratowe zdjęcia – zakochacie się w nich!

Wraz z rosnącą popularnością mediów społecznościowych, a zwłaszcza Instagrama, zdjęcia w proporcji 1:1 stały się bardzo popularne. Istotnie, kwadratowe zdjęcia różnych rozmiarów podbijają serca fotoamatorów.

Dzięki tej proporcji możemy urozmaicić nieco nudne albumy ze zdjęciami 10 × 15 cm, wykonać pracę plastyczną własnego pomysłu, albo podarować komuś ciekawy prezent.

Skąd moda na kwadratowe zdjęcia?

Wszystko zaczęło się od Instagrama, który początkowo był mało popularnym portalem rywalizującym z potężnym Facebookiem.

Zdjęcia na „Insta” można było jednak umieszczać bardzo wygodnie i szybko, z poziomu aplikacji w telefonie i dzielić się nimi ze znajomymi na całym świecie.

Stopniowo, również dzięki nietypowemu formatowi zamieszczanych zdjęć serwis zyskał dużą popularność.

Minęło dziesięć lat od uruchomienia portalu i dziś jest on jednym z największych mediów skupiającym miłośników fotografii oraz innych dziedzin kreatywnej działalności.

Wraz ze wzrostem popularności pojawiła się wśród fanów tego portalu moda na odbitki w instagramowym stylu, czyli w proporcji 1:1. Nic w tym dziwnego, gdyż jest to bardzo ciekawy format kojarzący się ze świeżością i estetyką.

Komu podobają się zdjęcia kwadratowe?

Zdjęcia w proporcji 1:1 podobają się chyba wszystkim klientom, dla różnych osób sentyment do tego formatu ma trochę inne podłoże.

Związane jest to z wiekiem i zainteresowaniami, oraz z pomysłem na ich wykorzystanie. Oto kilka przykładów jak zdjęcia kwadratowe mogą zostać wykorzystane przez różne grupy wiekowe zainteresowane fotografią.

  • Dla starszego pokolenia kwadratowe zdjęcia kojarzą się jednoznacznie z początkiem ich przygody z fotografią i aparatami na kliszę 6 × 6.
  • Młodsze pokolenie traktuje ten format jako typowo „rozrywkowy” mniej poważny niż zdjęcia w klasycznych proporcjach. Taką kwadratową fotografię można podarować przyjaciółce lub sympatii, umocować magnesem na lodówce, można też z kilku, lub kilkunastu ułożyć zabawną kompozycję i oprawić ją w ramkę. Taka praca ciekawie ozdobi ścianę w pokoju nastolatka.
  • Kwadratowy format dobrze nadaje się do pięknych, stylowych portretów, a oprawiony stanowi wysmakowaną ozdobę ściany. Można też wykonywać przy ich pomocy własne, szalone projekty fotograficzne z pogranicza plastyki i fotografii.
  • Uroczo wyglądają zwłaszcza małe zdjęcia kwadratowe w formacie 10 × 10 cm z białą ramką. Doskonale nadaję się na miły prezent, który ładnie zapakowany ucieszy obdarowanego. Na pewno spodobają się młodym mamom.

Są też idealne do tworzenia własnych kompozycji w technice scrapbooking.

Pięknie prezentują się w klasycznym albumie fotograficznym albo przymocowane magnesem na lodówce. Można też z nich komponować różne, własnego pomysłu kompozycje fotograficzne.

Zdjęcia kwadratowe to ciekawe i godne polecenia urozmaicenie typowej oferty laboratoriów fotograficznych, a ich różnorakie rozmiary od 10 do 10 do 30 × 30 centymetrów pozwalają na tworzenie ciekawych kompozycji ozdabiających ściany naszych mieszkań. Oczywiście można je łączyć ze zdjęciami o klasycznych proporcjach, co daje dodatkowe możliwości aranżacyjne.