Close

26 września, 2022

Kiedy fotografować w kolorze, a kiedy w czerni i bieli?

woman in black hat

Kolor odgrywa w fotografii ogromną rolę. Za pomocą jasnych barw możesz stworzyć odpowiedni nastrój, pokazać piękno natury i ludzi. Ujęcia monochromatyczne lub czarno-białe pozwalają podkreślić akcenty, pokazać kontrasty i zwrócić uwagę na określone szczegóły. Czasami to samo ujęcie wykonane w technice czarno-białej i kolorowej wywołuje odwrotne odczucia. Fotografia czarno-biała jest często wykorzystywana do zdjęć w stylu retro oraz fotografii reportażowej. Zdjęcia kolorowe są bardziej odpowiednia np. dla branży modowej, reklamowej, czy robienia fotek produktowych. Ten typ fotografii jest używany tam, gdzie wymagane jest podkreślenie gry odcieni i kolorów.

Fotografia kolorowa i czarno-biała to zupełnie różne gatunki, które mogą się krzyżować, uzupełniać i wymieniać. Niektórzy lubią robić zdjęcia wyłącznie w kolorze, inni preferują czerń i biel, wszystko zależy od indywidualnego stylu, nastroju i określonego celu. Nie da się stwierdzić jednoznacznie, kiedy lepiej fotografować w kolorze, a kiedy w czerni i bieli. Najlepiej wypróbować obydwie opcje i wybrać to, co Twoim zdaniem bardziej wpłynie na widza i spowoduje większą reakcję emocjonalną. Oczywiście wraz z doświadczeniem przychodzi zrozumienie, jak najlepiej przetwarzać kolory na zdjęciu. Oto kilka wskazówek, które pomogą początkującym fotografom dokonać wyboru na korzyść fotografii kolorowej lub monochromatycznej.

Kiedy lepiej usunąć, a kiedy zachować kolor na zdjęciu?

Poniżej podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze zdjęcia kolorowego lub czarno-białego:

Zobacz, jak będzie wyglądało zdjęcie, jeśli zostanie przekonwertowane na czarno-białe. Jeśli jest matowe i wyblakłe, lepiej pozostawić je w kolorze. Niektóre fotografie tracą cały swój urok, jeśli są pozbawione barw. Na przykład różowo-czerwony zachód słońca lub tęcza nie oddaje piękna natury w czerni i bieli.

green grass field under white clouds and rainbow

Zrób zdjęcie czarno-białe, jeśli w kadrze znajduje się obiekt, na którym chcesz ustawić ostrość. Ujęcia monochromatyczne wyglądają dobrze przy odpowiedniej kompozycji i wysokiej jakości oświetleniu. Na przykład cienie wyglądają o wiele lepiej w czerni i bieli. 

Zdecyduj, jaki nastrój chcesz przekazać odbiorcy. Pozytywny nastrój łatwiej zilustrować kolorowymi fotografiami, jasne kolory dodadzą energii i radości. Smutek i melancholię najlepiej oddają odcienie czerni i bieli. Jeśli np. chcesz stworzyć refleksyjne ujęcia obrazujące melancholię, czy smutek, to fotografia monochromatyczna może okazać się najlepszym wyborem

grayscale photo of woman in white button up shirt

Przekształć zdjęcie w monochromatyczne, jeśli scena nie ma jasnych kolorów, które tworzą akcenty. Doskonałym przykładem obrazującym tę regułę są zdjęcia nocne, ujęcia szarego nieba, czy mgły. Jeżeli chcesz wzmocnić efekt, wyostrz obraz w edytorze graficznym.

Zbadaj psychologiczny wpływ barw na człowieka. Na przykład czerwony kolor symbolizuje podekscytowanie, pasję, seksualność, niebieski mówi o niezawodności i odpowiedzialności, zielony wywołuje uczucie świeżości i odnowy, żółty daje pozytywne emocje. Używając określonych barw, możesz wpływać na postrzeganie zdjęcia. Dlatego starannie dobierz kolor ubrań, rekwizytów i tła

 Używając czarno-białej fotografii, możesz doskonale oddać teksturę. Zarówno gładkość, jak i chropowatość, powierzchni lepiej widać na zdjęciach czarno-białych, gdy kolor nie rozprasza uwagi. Na przykład zmarszczki na twarzy będą bardziej widoczne na zdjęciach monochromatycznych. Postaraj się przekazać teksturę i strukturę, pomóż widzowi nie tylko zobaczyć, ale także poczuć to, co pokazano na zdjęciu.

W przypadku zdjęcia portretowego wybierz kolor w zależności od nastroju modelki. Jeśli dziewczyna jest radosna, to lepiej zostawić obrazek w kolorze, aby dokładniej pokazać gamę emocji. Wściekłość, złość, smutek będą wyglądać bardziej spektakularnie w czerni i bieli, nadmiar kolorów mógłby odwrócić uwagę od emocji.

closeup photography of woman smiling

Wybór koloru podczas obróbki zdjęcia to ważne i odpowiedzialne zadanie. Od Twojej decyzji zależy, czy zdjęcie wywoła właściwe wrażenie. Oczywiście najlepiej każde zdjęcie utrwalać w kolorze, przecież zawsze będziesz mieć czas na przekonwertowanie fotografii kolorowej na czarno-białą w edytorze graficznym. Zapisz zdjęcie w formacie RAW, wtedy łatwiej będzie Ci pracować z obrazem w Photoshopie. Eksperymentuj, wypróbuj różne odcienie i sposoby przetwarzania zdjęć. Z czasem odnajdziesz swój styl i nauczysz się tworzyć nastrój i przekazywać emocje za pomocą odpowiednich kolorów.