Close

28 listopada, 2022

Podstawy kompozycji w fotografii

black digital camera capturing yellow flower

Obecnie prawie każdy ma aparat w smartfonie i robi nim zdjęcia. Jednak nie każda osoba z aparatem jest uważana za fotografa. Większość zdjęć, jakie możemy zobaczyć na serwisach społecznościowych nie wywołuje emocjonalnej reakcji. W większości przypadków chcemy je szybko przewinąć, aby znaleźć inne interesujące treści. Niestety, aby robić dobre, przykuwające uwagę zdjęcia, trzeba zrozumieć podstawy fotografii, dobrać odpowiednie oświetlenie i zbudować kompozycję. Sztuki fotografowania trzeba się nauczyć. Nawet znając podstawowe techniki i zasady, nie zawsze udaje się uzyskać perfekcyjne ujęcie. 

Czym jest kompozycja w fotografii.

Kompozycja  to jeden z najistotniejszych aspektów w fotografii. Polega ona na harmonijnym umieszczeniu obiektów w kadrze. Istnieją ustalone zasady, które pomogą Ci uzyskać ciekawsze ujęcia.  Poniżej przedstawimy najważniejsze z nich.

Zasada złotego podziału.

Zasada ta jest również nazywana zasadą dwóch trzecich. Opiera się na mechanizmie postrzegania dowolnego obrazu przez ludzkie oko. Wzrok zwykle przesuwa się od lewego górnego rogu zdjęcia do prawego dolnego narożnika.

Jeśli podzielisz kadr na dziewięć równych części, najwięcej uwagi skupi się na przecięciu linii. W tym miejscu musisz umieścić główny obiekt zdjęcia, na który chcesz zwrócić uwagę. Na przykład, jeśli fotografujesz pełną sylwetkę modela, jego twarz powinna znajdować się w punktach przecięcia kwadratów, dzielących zdjęcie na równe części.

Podczas wykonywania portretów umieść oczy w lewym górnym punkcie przecięcia linii. Jeśli fotografujesz krajobraz, ustaw horyzont w kierunku dolnej jednej trzeciej ujęcia, aby podkreślić niebo. Natomiast kiedy chcesz zwrócić uwagę na wodę lub ląd, przesuń horyzont bliżej górnej krawędzi.

Pamiętajmy przy tej okazji, że w większości aparatów można włączyć specjalną siatkę, która zdecydowanie ułatwia ten proces.

person standing on rock near river during daytime

Perspektywa liniowa

Technika ta opiera się na wyborze linii, które przecinają się w jednym punkcie. W rezultacie zdjęcie zyskuje na głębie i większą przestrzeń. Obiekty znajdujące się w pobliżu dolnej krawędzi kadru wydają się większe i silniej przyciągają uwagę.

Kompozycja diagonalna.

Kompozycja ta polega na umieszczeniu obiektów wzdłuż przekątnej, dzięki czemu obiekty staną się wyrazistsze na zdjęciu. Jeżeli chcesz uzyskać wrażenie wznoszenia umieść elementy na zdjęciu po przekątnej od lewego dolnego rogu do prawego górnego. Opadająca kompozycja jest budowana od lewego górnego rogu obrazu do prawego dolnego rogu. Wznosząca się przekątna na stwarza wrażenie dynamiki i ruchu, natomiast opadająca wyraża stabilność i spokój.

white concrete building during daytime

Reguła równowagi.

Osiągana jest przez umieszczenie na obrazie podobnych lub symetrycznych obiektów. Na przykład, jeśli na zdjęciu w kobiecym ubraniu znajduje się jasny dodatek, musisz dodać kolejny jasny przedmiot, aby uzyskać harmonię. Jeżeli w tym przykładzie modelka trzyma żółtą parasolkę, dodaj żółte buty lub szalik, aby dopasować odcień parasolki.

Wykluczenie zbędnych elementów.

Minimalizm jest dziś w modzie. Stał się popularny w aranżacji wnętrz, malarstwie, modzie i oczywiście w fotografii. Jeżeli chcesz go zastosować na zdjęciu, usuń wszystko, co niepotrzebne z kadru, co nie ma znaczenia i będzie tylko odwracać uwagę od głównego tematu. Na przykład wykonując zdjęcie portretowe użyj jednolitego tła. Jeśli z tyłu znajduje się wiele barw lub inne obiekty, będą one to tylko przeszkadzać i odwracać uwagę od twarzy modelki.

Jeśli fotografujesz w pomieszczeniach, usuń wszystkie niepotrzebne przedmioty. Nawet jeśli na zdjęciu jest piękna modelka, a za jej plecami widać bałagan w mieszkaniu, to nie uda nam się osiągnąć zamierzonego efektu.

man in black jacket and blue denim jeans sitting on black skateboard

Balans kolorów.

Dobór kolorów znacząco wpływa na odbiór zdjęcia. Jasne kolory nadają obrazowi wrażenie dynamiki, tworzą efekt lekkości i zwiewności, natomiast paleta zimnych barw działa bardziej uspokajająco. Upewnij się, że kolory w kadrze są odpowiednio zharmonizowane. Na przykład, jeśli modelka jest w żółtej sukience, nie powinieneś fotografować jej na czerwonym tle, a jeśli dziewczyna jest ubrana na biało, zwróć uwagę, aby tło nie było zbyt jasne, ponieważ wtedy nie uzyskasz odpowiedniego kontrastu.

Wiele osób dokonuje wyboru odpowiedniej kompozycji intuicyjnie, nie podejrzewając nawet istnienia zasady złotego podziału czy reguły linii diagonalnych. Jednak jeśli chcesz poprawić swój warsztat fotograficzny, weź pod uwagę zalecenia dotyczące komponowania. A kiedy nauczysz się robić świetne zdjęcia, utrwal je w postaci pięknych papierowych odbitek  jako potwierdzenie swoich umiejętności fotograficznych. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty wywoływania zdjęć.