Close

26 stycznia, 2023

W jaki sposób zrobić ciekawe zdjęcie obrazu odbitego w lustrze?

woman in blue and white floral shirt holding her face

Jeśli szukasz szybkiego i łatwego sposobu na robienie niezwykłych zdjęć, to doskonałym pomysłem będą lustrzane ujęcia, które z powodzeniem możemy robić zarówno profesjonalnym aparatem cyfrowym, jak i zwykłym smartfonem. Warto więc dowiedzieć się, jak można używać luster o różnych rozmiarach w pomieszczeniach i na zewnątrz, tak aby nasze zdjęcia były niepowtarzalne i przykuwały uwagę odbiorców.

  1. Dlaczego warto zdecydować się na zdjęcia w lustrze?
  2. W jaki sposób zrobić ciekawe, lustrzane zdjęcia?
  3. Jak stworzyć surrealistyczny efekt nieskończoności za pomocą kilku luster?

Dlaczego warto zdecydować się na zdjęcia w lustrze?

Obrazy odbite w lustrze zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ ta szczególna koncepcja nieco odrealnia obraz i tym samym staje się on o wiele bardziej interesujący. Gwiazdy Hollywood po prostu kochają lusterka kosmetyczne i dzieje się tak nie bez przyczyny, gdyż takie lustro rzuca równomierne światło na modelkę. Właśnie dlatego są one idealne do fotografii glamour lub ujęć zza kulis. 

Ten rodzaj fotografii daje nieograniczone możliwości, ponieważ lustra pozwalają robić zdjęcia praktycznie wszędzie. Jeśli pracujemy w domu, to wówczas warto poeksperymentować z różnymi stylizacjami i zrobić wspaniałe ujęcia, nawet przy sztucznym i tym samym nieco ograniczonym świetle. 

woman in red scarf standing by the window

W jaki sposób zrobić ciekawe, lustrzane zdjęcia?

Jeśli zamierzamy zrobić lustrzaną sesję w swoim domu, to pracując ze sztucznym oświetleniem, musimy przede wszystkim zadbać o właściwe ustawienia aparatu.

Należy w szczególności pamiętać o ręcznej zmianie temperatury barwowej i czułości ISO podczas fotografowania. Temperatura barwowa koryguje nieodpowiednie tony i odcienie, a czułość ISO z kolei pomaga robić wyraźne zdjęcia, w słabo oświetlonych miejscach.

Adekwatnie do swojej koncepcji fotografowania, możemy korzystać z różnych pierwszych planów, oraz to samo dotyczy tła, z którym również będziemy musieli eksperymentować w swoich kompozycjach. Niestety niekiedy możemy uchwycić niewłaściwy obiekt lub też nasz aparat może nie złapać ostrości. Zwłaszcza jeśli pracujemy z małą wartością przysłony, taką jak f/1.2. Aby tego uniknąć, zawsze należy przełączyć się na ręczne ustawianie ostrości, ponieważ ta funkcja pozwala fotografować dokładnie to, co chcemy.

Nie powinniśmy się też martwić, kiedy lustro, którego używamy, powoduje zniekształcenie twarzy modelki, ponieważ mogą być one widoczne dopiero przy powiększeniu zdjęcia, więc przy mniejszych formatach nie powinno być z nimi problemów.

Wykonując zdjęcia w małych przestrzeniach, takich jak winda, w których znajdują się lustra, możemy stworzyć iluzję większej przestrzeni. Warto wówczas wykorzystać ten efekt, aby stworzyć niesamowity, fotograficzny obraz.

woman looking at mirror

Z kolei, kiedy fotografujemy modelkę w małym pomieszczeniu, to możemy wykorzystać duże lustro, aby zobaczyć odbicie modelki z większej odległości. Jest to szczególnie przydatne, jeśli używamy obiektywu zmiennoogniskowego, który jest zwykle niepraktyczny w przypadku fotografowania w pomieszczeniach. Dużych luster zwykle fotografowie używają do stworzenia większej przestrzeni między sobą a modelem. To sprawia również, że modelka czuje się bardziej komfortowo i ma większe możliwości pozowania.

Jak stworzyć surrealistyczny efekt nieskończoności za pomocą kilku luster?

Fotografia surrealistyczna to niesamowite, niekiedy wręcz nieziemskie koncepcje i historie, które nieco przypominają baśnie. Niektórzy fotografowie w specjalny sposób edytują swoje zdjęcia tak, aby stworzyć właśnie takie niezwykłe obrazy. Inni z kolei dodają rekwizyty i wykorzystują swoją wyobraźnię do stworzenia swojego artystycznego dzieła.

woman in black shirt covering face with hands

Jednak aby zrobić ciekawe, surrealistyczne zdjęcia, niekoniecznie będziemy potrzebowali profesjonalnych umiejętności edycji, czy też wyszukanych rekwizytów. Za pomocą co najmniej dwóch lusterek, można skupić się na określonych częściach twarzy modelki i uzyskać te elementy, które nie są widoczne za pomocą odbicia w lustrze. Interesujący obraz można uzyskać także za pomocą dowolnych, odblaskowych powierzchni, może to być nawet zwykła kałuża, powstała po deszczu.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą

W szczególności polecamy tanie odbitki zdjęć!