Close

11 kwietnia, 2023

Fotografia uliczna z perspektywy smartfona – jak uchwycić miasto w innowacyjny sposób

person holding smartphone taking video of people

Fotografia uliczna to jedna z najbardziej dynamicznych i ekscytujących dziedzin fotografii, która ma długą historię. Pierwsze zdjęcia przedstawiały właśnie widok ulicy. Z jednym z nich wiąże się ciekawa anegdota. Luis Daguerr, miał zamiar utrwalić widok jednej z paryskich uliczek. Możesz wyobrazić sobie jego zaskoczenie, gdy odkrył, że na jego zdjęciu z 1838 roku pojawił się nieproszony gość. Był to mężczyzna stojący przy kiosku z butami, który prawdopodobnie nie miał pojęcia, że bierze udział w historycznym wydarzeniu. Nie wiemy, kim był ani co robił tam tego dnia. Może czekał na swoją kolej do nabłyszczenia obuwia, może podziwiał wystawę kioskową, a może po prostu lubił stać w miejscu przez długie minuty. Niezależnie od tego, stał się pierwszym człowiekiem sfotografowanym w historii i zapisał się na kartach fotografii jako „ten facet przy kiosku z butami”. Nie wiadomo, czy kiedykolwiek dowiedział się o swojej sławie, ale na pewno zasłużył na to miano.

Obecnie, dzięki rosnącej popularności smartfonów, każdy z nas ma w kieszeni urządzenie, które może stać się narzędziem do robienia zdjęć ulicznych, a dzięki temu i my możemy mieć szansę na zapisanie się w annałach fotografii. 

Dlaczego warto robić zdjęcia uliczne?

man in blue jacket and black pants graffiti on brown wall

Fotografia uliczna daje nam możliwość uchwycenia spontanicznych i autentycznych momentów życia codziennego, tworząc unikalne historie i przykuwające uwagę wizualne opowieści. Zdjęcia uliczne są pełne energii, ruchu i emocji, co czyni je fascynującymi obrazami  dla oglądających. Jednak jeżeli chcesz uzyskać zadowalający efekt, warto posłużyć się poniższymi poradami.

Poznaj możliwości aparatu w smartfonie.

Przed rozpoczęciem robienia zdjęć ulicznych ważne jest poznanie możliwości, które daje nam aparat w smartfonie. Nowoczesne aparaty mobilne są wyposażone w wiele interesujących funkcji i narzędzi, które mogą pomóc nam uchwycić wspaniałe zdjęcia uliczne. Warto zapoznać się z możliwościami, jaki daje nam  tryb nocny, zoom cyfrowy, tryb portretowy, stabilizacja obrazu oraz biblioteka filtrów. Opanowanie tych funkcji z pewnością pomoże nam w tworzeniu interesujących zdjęć.

Wybór tematu i perspektywy

Central Cafe neon signage

Wybór odpowiedniego tematu i perspektywy jest kluczowy dla stworzenia ciekawych i innowacyjnych zdjęć ulicznych. Możesz zdecydować się na uchwycenie codziennych scen ulicznych lub skupić się na ludziach, budynkach lub detalach architektonicznych. Ważne jest, aby patrzeć na miasto w sposób oryginalny i zainspirować się elementami, które niekoniecznie zwracają uwagę na co dzień.

Możesz na przykład znaleźć kontrast między starym a nowym. Fotografuj  stare kamienice obok nowoczesnych wieżowców, albo ludzi ubranych w tradycyjne stroje obok tych w modnych ubraniach. Spróbuj pokazać, jak miasto zmienia się z biegiem czasu i jak ludzie dostosowują się do zmian. Możesz też tworzyć ciekawe kompozycje i efekty wizualne, wykorzystując odbić w szybach, lustrach lub kałużach. Spróbuj też  bawić się cieniami i światłem, tworząc kontrasty i kształty. Na swoich zdjęciach pokaż  miasto z innej perspektywy i nadaj mu niezwykły charakter.

Użyj trybu nocnego

Tryb nocny jest jedną z najprzydatniejszych funkcji smartfonów dla fotografii ulicznej. Pozwala on na uchwycenie detali i kolorów nawet przy  słabym oświetleniu nocnym, co jest szczególnie przydatne w miastach, gdzie wiele interesujących scen dzieje się właśnie po zmroku.

Stabilizacja obrazu

Stabilizacja obrazu to kolejna funkcja, która może pomóc w robieniu lepszych zdjęć ulicznych smartfonem. Dzięki niej nie musisz już martwić się o poruszone lub rozmyte ujęcia, nawet jeśli nie masz statywu lub drżą ci się ręce. Stabilizacja obrazu może być optyczna lub cyfrowa. Optyczna polega na tym, że obiektyw lub matryca aparatu porusza się w przeciwnym kierunku do ruchu telefonu, dzięki czemu kompensuje jego drgania. Natomiast stabilizacja cyfrowa jest oparta na tym, że aparat analizuje kolejne klatki zdjęcia i łączy je w jeden spójny obraz. Oczywiście obydwa rodzaje stabilizacji mają swoje zalety i wady. Stabilizacja optyczna jest skuteczniejsza i nie wpływa na jakość zdjęcia, ale jest związana z wyższą ceną aparatu. Natomiast cyfrową stabilizację obrazu znajdziemy w tańszych smartfonach, jednak użycie jej może niekiedy powodować utratę szczegółów na zdjęciu. Niektóre smartfony mają oba rodzaje stabilizacji, co daje najlepsze efekty. Dlatego jeśli chcesz zrobić dobre zdjęcie uliczne smartfonem, sprawdź, czy ma on funkcję stabilizacji obrazu i włącz ją przed naciśnięciem migawki. 

Kompozycja kadru

cars parked on side of the road in between high rise buildings during daytime

Kompozycja kadru to kluczowy element tworzenia dobrych zdjęć ulicznych. Ważne jest, aby wykorzystać różne techniki, takie jak złamanie reguły trzeciej, zastosowanie równowagi czy wprowadzenie linii prowadzącej, aby skupić uwagę widza na interesującym elemencie w kadrze.

Kompozycja kadru to kluczowy element tworzenia dobrych zdjęć ulicznych. Ważne jest, aby wykorzystać różne techniki, takie jak:

  • Zasada trójpodziału: podziel kadr na trzy równe części poziomo i pionowo i umieść najważniejsze elementy na przecięciach linii. To pomoże nadać zdjęciu dynamiki i tworzy bardziej interesujące ujęcia.
  • Linie prowadzące: wykorzystaj linie geometryczne, takie jak ulice, krawędzie budynków, chodniki czy szyny, aby poprowadzić wzrok widza do głównego punktu zdjęcia. To pomoże stworzyć poczucie głębi i kierunku na fotografowanej scenie
  • Ramy w ramach: użyj elementów otoczenia, takich jak okna, drzwi, mosty czy łuki architektoniczne, aby stworzyć ramy dla fotografowanego głównego tematu. To pomoże skupić uwagę na nim i dodać warstwowości i kontrastu.
  • Symetria i wzory: poszukaj symetrycznych lub powtarzających się elementów, takich jak fasady budynków, schody czy latarnie. To pomoże stworzyć harmonię i rytm na ujęciu.
  • Kolor i światło: wykorzystaj kolor i światło, aby podkreślić nastrój i atmosferę zdjęcia. Zwróć uwagę na ciepłe i zimne barwy, kontrasty i oczywiście cienie. Wykorzystaj złotą lub niebieską godzinę, aby uzyskać piękne oświetlenie.

Fotografia uliczna z wykonywana perspektywy smartfona to fascynująca dziedzina, która pozwala na uchwycenie unikalnych momentów życia codziennego. Wykorzystanie odpowiednich funkcji i narzędzi w smartfonie, takich jak tryb nocny czy stabilizacja obrazu, może pomóc w tworzeniu doskonałych, przykuwających uwagę zdjęć ulicznych. Pamiętaj przy tym, aby patrzeć na miasto w oryginalny sposób i eksperymentować, dzięki temu znajdziesz swój niepowtarzalny styl.

Najczęściej zadawane pytania

Czy potrzebuję specjalnego sprzętu do robienia zdjęć ulicznych?

Nie, wystarczy smartfon ze wbudowanym aparatem i Twoja wyobraźnia

Jakie funkcje smartfona są przydatne przy robieniu zdjęć ulicznych?

Funkcje, takie jak tryb nocny, stabilizacja obrazu i obiektyw szerokokątny są bardzo przydatne przy robieniu zdjęć ulicznych.

Jakie elementy powinienem uwzględnić w kompozycji kadru przy robieniu zdjęć ulicznych?

Ważne jest, aby uwzględnić różne techniki kompozycyjne, takie jak reguła trójpodziału, wprowadzenie linii prowadzących, wykorzystanie naturalnych ram

Czy muszę znać się na fotografii, aby robić dobre zdjęcia uliczne?

Nie, nie jest to konieczne. Fotografia uliczna to dziedzina, która pozwala na eksperymentowanie. Ważne jest, aby patrzeć na miasto w sposób oryginalny i zwracać uwagę na detale.

Czy obróbka zdjęć jest ważna przy robieniu zdjęć ulicznych?

Obróbka zdjęć może pomóc w poprawieniu kolorystyki, kontrastu czy ostrości, ale powinna być subtelna, aby nie wpłynąć na oryginalny charakter zdjęcia.