Close

22 listopada, 2023

Jak robić oryginalne zdjęcia smartfonem

person holding phone showing empty tunnel

Zdjęcia smartfonem to świetny sposób na uwiecznienie chwil i emocji, które chcemy zachować na dłużej. Ale jak sprawić, żeby nasze zdjęcia były oryginalne i wyróżniały się od innych? W tym artykule podpowiemy Ci, jak robić zdjęcia smartfonem, które będą zachwycać nie tylko Ciebie, ale i Twoich znajomych i obserwatorów w mediach społecznościowych. Przeczytaj nasze porady i zacznij tworzyć niepowtarzalne zdjęcia.

Wybierz odpowiednią aplikację

Ważnym krokiem, który prowadzi do robienia oryginalnych zdjęć smartfonem, jest wybór odpowiedniej aplikacji do edycji zdobionych fotek. Nie musisz ograniczać się do wbudowanej aplikacji aparatu w Twoim telefonie. Istnieje wiele innych aplikacji, które oferują różne funkcje i efekty, które mogą poprawić jakość i wygląd Twoich zdjęć. Niektóre z nich to:

 • Snapseed – to darmowa aplikacja, która pozwala na zaawansowaną edycję zdjęć. Możesz zmieniać parametry takie jak ekspozycja, kontrast, nasycenie, ostrość, nasycenie i wiele innych. Możesz też stosować filtry, ramki, naklejki, teksty i inne dodatki. Snapseed posiada też funkcję, która pozwala na usuwanie niechcianych elementów ze zdjęcia.
 • VSCO – to popularna aplikacja, która oferuje szeroki wybór filtrów, które nadają zdjęciom artystyczny i stylowy charakter. Możesz też dostosowywać parametry takie jak ekspozycja, kontrast, nasycenie, temperatura barwna, i wiele innych. VSCO posiada też dużą społeczność użytkowników, z którymi możesz dzielić się swoimi zdjęciami..
 • Lightroom – to profesjonalna aplikacja, która pozwala między innymi na edycję zdjęć w formacie RAW. Format ten zapisuje wszystkie informacje o zdjęciu, co pozwala na większą kontrolę nad jego wyglądem. Oprócz wpływania na podstawowe parametry obrazu  możesz stosować predefiniowane ustawienia, które automatycznie poprawiają zdjęcie. Lightroom ma też funkcję, która pozwala na synchronizację zdjęć z innymi urządzeniami i chmurą.

Wybierz aplikację, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom i preferencjom. Eksperymentuj z różnymi funkcjami i efektami, aby znaleźć swój własny styl fotografowania.

Zwróć uwagę na kompozycję

Kompozycja to sposób, w jaki ustawiasz elementy na zdjęciu. Kompozycja ma duży wpływ na to, jak odbieramy zdjęcie i jakie emocje ono wywołuje. Aby zrobić oryginalne zdjęcie smartfonem, musisz zwrócić uwagę na kilka aspektów kompozycji, takich jak:

 • Reguła trójpodziału – to podstawowa zasada kompozycji, która polega na podziale kadru na dziewięć równych części. Punkty przecięcia tych linii to miejsca, w których powinieneś umieszczać najważniejsze elementy zdjęcia, np. twarz, oczy, horyzont, budynek itp. Reguła trójpodziału pomaga w stworzeniu zrównoważonego i harmonijnego zdjęcia, które przyciąga uwagę widza. Bardzo często w aplikacji obsługującej aparat smartfona możesz włączyć siatkę, która pomoże stosować tą zasadę.
 • Linie prowadzące – to linie, które kierują wzrok od jednego elementu zdjęcia do drugiego. Mogą to być linie takie jak: droga, rzeka, most, krawędź budynku, latarnia, ogrodzenie. Linie prowadzące pomagają w stworzeniu dynamiki i głębi na zdjęciu, a także wskazują, obiekt, na który chcemy zwrócić uwagę.
a walkway lined with trees leading to a building

Oczywiście możesz znaleźć więcej innych  zasad kompozycyjnych. Pamiętaj jednak, aby przy planowaniu kolejnego ujęcia zwrócić uwagę na  kadrowanie – czyli sposób, w jaki wybierasz, co ma się znaleźć na zdjęciu, a co nie. Kadrowanie pozwala na eliminację zbędnych lub niepożądanych elementów, które mogą odwracać uwagę lub psuć estetykę zdjęcia. Kadrowanie pomaga też w podkreśleniu głównego tematu zdjęcia. Oczywiście Możesz kadrować zdjęcie już podczas robienia go, lub później, podczas edycji.

Wykorzystaj światło

woman standing on grass field near trees

Światło to jeden z najważniejszych czynników, które wpływają na jakość i klimat zdjęcia. Oświetlenie może zmieniać kolor, kształt, fakturę i nastrój elementów na zdjęciu. Aby zrobić oryginalne zdjęcie smartfonem, musisz wykorzystać światło w sposób kreatywny i świadomy. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

 • Wykorzystaj złotą godzinę – to czas tuż po wschodzie i tuż przed zachodem słońca, kiedy światło jest ciepłe, miękkie i daje charakterystyczny złocisty odcień. Złota godzina nadaje zdjęciom piękny i romantyczny charakter, podkreśla kolory i tworzy interesujące cienie. Złota godzina to idealny moment na robienie zdjęć krajobrazów, portretów.
 • Eksperymentuj z kontrastem – to różnica między jasnymi i ciemnymi obszarami na zdjęciu. Kontrast może tworzyć dramat i napięcie na zdjęciu, podkreślać kształty i formy, a także zwracać uwagę na szczegóły. Możesz eksperymentować z kontrastem, zmieniając kąt padania światła, używając lampy błyskowej, czy stosując odpowiednie filtry. Dzięki odpowiedniemu stosowaniu kontrastu możesz uzyskać świetne zdjęcia architektury, a także ciekawe portrety w stylu low-key lub high-key.
 • Wykorzystaj cienie na zdjęciu. Cienie mogą dodawać głębi i trójwymiarowości zdjęciu, tworzyć ciekawe wzory i kształty, a także budować nastrój i atmosferę. Możesz wykorzystywać cienie w swoich fotografiach, używając różnych źródeł światła, np. latarni, świec, czy lampek stołowych. Cienie to doskonały sposób na robienie zdjęć surrealistycznych, tajemniczych, czy humorystycznych.

Pamiętaj, wykorzystuj światło, gdy robisz zdjęcia smartfonem. Staraj się znajdować i tworzyć różne efekty świetlne, które będą nadawać Twoim zdjęciom oryginalności i wyrazistości.

Bądź kreatywny

Ostatnim, ale nie mniej ważnym krokiem do robienia oryginalnych zdjęć smartfonem jest bycie kreatywnym. Kreatywność to umiejętność tworzenia czegoś nowego i nieoczekiwanego, wykorzystując dostępne zasoby i narzędzia. Kreatywność pozwala na wyrażanie siebie i swojej osobowości, a także na zaskakiwanie i zachwycanie innych. Aby być kreatywnym, gdy robisz zdjęcia smartfonem, powinieneś:

 • Szukać inspiracji. Inspirację możesz znaleźć wszędzie, np. w naturze, sztuce, ludziach, muzyce, książkach, filmach itp. Inspirację możesz też czerpać z innych fotografów. Możesz śledzić ich profile w mediach społecznościowych, oglądać ich portfolio, czytać ich porady. Nie chodzi o to, żeby kopiować ich styl, ale o to, żeby uczyć się od nich i czerpać z nich pomysły.
 • Próbować różnych technik – technika to sposób, w jaki wykonujemy zdjęcie. Technika może dotyczyć zarówno sposobu trzymania telefonu, jak i sposobu użycia aplikacji i efektów wbudowanych w aparat. Próbując różnych technik, możesz odkryć nowe możliwości i efekty, które będą nadawać Twoim zdjęciom oryginalności i charakteru. 

Jak robić oryginalne zdjęcia smartfonem – podsumowanie

Robienie oryginalnych zdjęć smartfonem nie jest takie trudne, jak się może wydawać. Wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku krokach, które pomogą Ci stworzyć niepowtarzalne i zachwycające zdjęcia. Oto one:

 1. Wybierz odpowiednią aplikację do edycji zdjęć, która oferuje różne funkcje i efekty.
 2. Zwróć uwagę na kompozycję zdjęcia, czyli sposób, w jaki ustawiasz elementy na zdjęciu. Używaj reguły trzecich, linii prowadzących i kadrowania, aby stworzyć zrównoważone i harmonijne zdjęcie.
 3. Wykorzystaj światło w sposób kreatywny i świadomy. Znajdź złotą godzinę, eksperymentuj z kontrastem i graj z cieniami, aby nadać zdjęciu piękny i dramatyczny charakter.
 4. Bądź kreatywny i szukaj inspiracji, próbuj różnych technik, wyrażaj siebie i swoją osobowość.

Teraz gdy już wiesz, jak robić oryginalne zdjęcia smartfonem, nie czekaj i zacznij fotografować. Pokaż światu, jak widzisz i czujesz rzeczy, i ciesz się swoją pasją. Powodzenia i dobrej zabawy!