Close

4 listopada, 2017

Jak sfotografować kwiatek odbity w kropli rosy.

macro photography of drop of water on top of green plant

Zdjęcie kolorowego kwiatka, który odbija się w kropli rosy zawieszonej na pierwszym planie jest niezwykle efektowne. Jak wykonać taką fotografię? Niestety jeżeli chcemy aby nasze zdjęcie prezentowało się rzeczywiście dobrze, będzie to wymagało od nas trochę wysiłku.


W tym celu będziemy potrzebowali:  obiektyw makro, który zapewni skalę odwzorowania 1:1, oraz zestaw pierścieni pośrednich umożliwiających fotografowanie w powiększeniu 2:1 lub większym. Ponadto  warto zapewnić sobie dodatkowe oświetlenie.
Obiekt jaki będziemy chcieli umieścić w kropli rosy, powinien być ustawiony za nią w odległości równej swojej wielkości. Przykładowo jeżeli kwiatek ma średnicę 3cm powinien być oddalony od kropli o właśnie tą odległość.
W aparacie należy ustawić  czas ekspozycji na  około  1/200 s, przesłonę na f/8–f/11 a ISO 100 – 400.

Jeżeli będziemy chcieli aby na naszej fotografii była wyraźna zarówno kropla z odbiciem jak i odbijany obiekt, to będziemy musieli użyć techniki łączenia sekwencji zdjęć o różnej ostrości. Należy wtedy wykonać i nałożyć na siebie kilka zdjęć z których każde zostanie wykonane przy użyciu obiektywu zogniskowanego na inną odległość. Oczywiście fotografie należy połączyć za pomocą odpowiedniego oprogramowania, np. Photoshopa.