Close

10 listopada, 2017

Jak zadbać o obiektyw naszego aparatu

edycja plików raw

Jeżeli coraz częściej na swoich zdjęciach widzimy smugi lub drobne plamki to znak, że na naszym obiektywie osadziły się drobinki kurzu lub inne zabrudzenia. Oczywiście możemy korygować zdjęcie przy pomocy dowolnego programu graficznego jednak należy  zadbać o nasz sprzęt, tak by służył nam wiele lat a wywołane zdjęcia prezentowały się jak najlepiej.

Przede wszystkim warto zabezpieczyć aparat przed zabrudzeniami, najlepszym i najprostszym sposobem na to jest zamontowanie standardowego filtra UV, który będzie stanowił barierę przed odkładaniem się zanieczyszczeń na przedniej części obiektywu.
Natomiast do samego czyszczenia najlepiej użyć ściereczki z mikrofibry, pędzelka, gruszki oraz płynu do czyszczenia obiektywu.
Przede wszystkim użyjmy gruszki i pędzelka, czyszcząc optykę łatwo uszkodzić specjalne powłoki, a dzięki ostrożnemu użyciu  powyższych narzędzi oczyścimy delikatne części bez ryzyka uszkodzenia.
Używając gruszki i pędzelka pozbędziemy się jedynie kurzu, chcąc usunąć np. ślady pozostałe po palcach użyjmy suchej ściereczki przecierając wszystkie szklane elementy.
Jeżeli nadal pozostają zabrudzenia możemy użyć specjalnego płynu do czyszczenia obiektywów. Należy w tym celu wylać małą kroplę płynu na ściereczkę i delikatnym ruchem kołowym usunąć resztki  brudu.