Close

26 listopada, 2017

Fotografowania deszczu na szybie

Jesienna pogoda nie zachęca do robienia zdjęć w plenerze. Jednak deszczowa aura to także sposobność na interesującą fotografię. Uchwycenie deszczu na szybie może być ciekawym tematem, a jednocześnie stanowi  świetny pretekst do rozwinięcia swojego warsztatu.

Jak wykonać takie zdjęcie?

Powinniśmy użyć dosyć dużego otworu przesłony przykładowo: f/4 lub f/2,8 następnie umieśćmy aparat blisko pokrytej kroplami deszczu szyby. Ustawmy ostrość na nią, tak aby widok zza okna pozostawał rozmyty. Jeżeli mamy trudność w utrzymaniu ostrości na szybie, ponieważ sprzęt ciągle ostrzy na obiekty będące za nią powinniśmy przełączyć aparat na tryb ręcznej regulacji ostrości.

Pamiętajmy aby wyłączyć wszystkie światła  w pomieszczeniu, tak aby nie powstawały niechciane refleksy na szybie. Możemy też użyć balansu bieli dla światła żarowego, jeżeli jednak uchwycone światło będzie zbyt niebieskie  w późniejszej obróbce będziemy mogli to skorygować. W tym celu zapiszmy plik w formacie RAW, co umożliwi niezwykle łatwą edycję różnych parametrów zdjęcia w programie graficznym.