Close

17 grudnia, 2017

Efekt czerwonych oczu na zdjęciach.

Kiedy wykonujemy zdjęcie portretowe, lub fotografujemy kilka osób może pojawić się tzw. „efekt czerwonych oczu”. Skąd się bierze, jak nie dopuścić do jego powstania, oraz jak łatwo pozbyć się go z naszych fotografii dowiemy się poniżej.

Efekt ten może powstać kiedy wykonujemy zdjęcie przy pomocy lampy błyskowej. Dzieje się tak dlatego, że w ciemności źrenica jest szerzej otwarta, dzięki temu silne światło lampy błyskowej bez przeszkód dociera na samo dno oka gdzie znajduje się  światłoczuły barwnik – rodopsyna, z racji barwy nazywaną purpurą wzrokową. Światło odbite od niej zostaje wzbogacone o kolor czerwony i właśnie takie wpada do naszego aparatu.

Jeżeli chcemy zapobiec temu efektowi nie powinniśmy kierować światła lampy błyskowej bezpośrednio na twarz portretowanej osoby. Najlepiej jest ustawić je w kierunku jakiejś odbijającej gładkiej powierzchni, może to być nawet pobliska ściana lub sufit. Możemy też poprosić naszą modelkę/modela  aby nie spoglądała bezpośrednio w stronę aparatu. Oczywiście można także zrezygnować z lampy błyskowej i użyć innych źródeł światła aby doświetlić scenę.

Jednak co zrobić jeżeli już mamy takie zdjęcie? Bardzo łatwo efekt czerwonych oczu możemy usunąć w programie Adobe Photoshop, który dysponuje dedykowanym do tego narzędziem.

Należy z menu po lewej stronie wybrać odpowednie narzędzie.

następnie ustawiamy nad czerwoną źrenicą i klikamy

Podobnie postępujemy z drugim okiem. Kiedy uzyskamy satysfakcjonujący nas efekt, zapisujemy plik do formatu jpg.

Tak przygotowane zdjęcie możemy przesłać do wywołania.