Close

22 grudnia, 2017

Ustawianie ekspozycji zdjęcia.

Jednym z najważniejszych czynników określających czy zdjęcie jest udane stanowi właściwe ustawienie ekspozycji zdjęcia. Cały  wysiłek włożony w odpowiednie wykadrowanie zdjęcia, odnalezienie świetnego tematu może być z łatwością przekreślony np. przez niewystarczające  doświetlenie sceny.

Jakie czynniki wpływają na ekspozycję?
Pierwszym jest  ustawienie przesłony. Pamiętajmy, iż pełne otwarcie następuje kiedy ustawimy  najmniejszą liczbę przysłony dla określonego obiektywu.
Kolejnym elementem jest parametr ISO. Odnosi się on do czułości przetwornika  optycznego aparatu.
Trzecim czynnikiem jest czas otwarcia migawki. Parametr ten określi jak długo będzie trwało naświetlanie.

Ustalanie ekspozycji jest wypadkową wymienionych czynników, które powinny być dopasowane do panujących warunków zewnętrznych. Przykładowo inne ISO użyjemy w świetle dnia, a inne w ciemnym pomieszczeniu.

Dobrą radą jest takie ustawienie parametrów aparatu, aby najjaśniejsze elementy sceny nie zostały prześwietlone, nawet kosztem niedoświetlenia innych fragmentów zdjęcia.
Łatwo poradzimy sobie z niedoświetleniem przy dalszej obróbce zdjęcia, wykorzystując w tym celu wybrany program graficzny.

Właściwa ekspozycja jest kluczem dzięki, któremu wywołane przez nas zdjęcia będą dobrze prezentowały się w naszym albumie.