Close

3 stycznia, 2018

Przysłona obiektywu

Przysłona obiektywu określa średnicę szczeliny, przez jaką wpada światło do wnętrza aparatu. Kiedy przesłona jest zamknięta, jego ilość dostająca się do aparatu jest minimalna, i analogicznie, maksymalnie otwarty otwór przysłony, gwarantuje nam wpuszczenie jak największej ilości światła.

Skala określająca otwarcie przysłony określana jest przez: f-stop, są to  wartości zwane liczbami przysłony. Pamiętajmy, minimalna liczba pozwala wpuścić najwięcej światła, a maksymalna najmniej. Kolejne liczby na skali zmniejszają ekspozycję o połowę w stosunku do poprzedzającej je wartości.

Chociaż zmiana przesłony nie powinna mieć wpływu na jakość wykonanego zdjęcia, to jednak należy pamiętać, że wpływa na głębię ostrości. Chcąc wyeliminować powyższy czynnik, możemy przykładowo posłużyć się wydłużonym czasem naświetlania. Oczywiście współczesne aparaty cyfrowe mają tryb preselekcji przesłony. Dzięki temu nie musimy sami określać np. czasu naświetlania, sprzęt dopasuje do siebie odpowiednie parametry.

Określanie przesłony aparatu, to istotna część warsztatu adepta fotografii. Jeżeli chcemy, aby wywołane zdjęcia prezentowały się ciekawie, powinniśmy systematycznie rozwijać swoje umiejętności ciągle  poszerzając swoją wiedzę.