Close

7 lutego, 2019

Zalety fotografii czarno białej.

Nasze aparaty fotograficzne z każdym sezonem notują nowe osiągi. Kolejne megapiksele, nowsze matryce, nowoczesna optyka, pozwalają wykonywać jeszcze lepszej jakości zdjęcia. Czy pozorne cofanie się do fotografii czarno-białej jest tylko przykładem anachronizmu? Nadal wielu profesjonalnych fotografików publikuje swoje zdjęcia właśnie w tej estetyce. Dlaczego ich wybór pada na fotografię monochromatyczną?

Kiedy nasze zdjęcia przestają być mniej lub bardziej przypadkową kolekcją naciśnięć spustu migawki, zaczynamy dążyć do stworzenia przekazu, który ma zostać odczytany przez widza. Wbrew pozorom więcej nie zawsze oznacza lepiej. Ograniczenie środków wyrazu, między innymi przez ograniczenie kolorów powoduję, że łatwiej wysunąć na pierwszy plan istotny dla nas temat.

Zwróćmy uwagę na piękne monochromatyczne zdjęcia portretowe znanego fotografika Lee Jefrisa. Czarno-białe twarze pokryte mapą zmarszczek idealnie oddają ukryte za nimi emocje, a nawet możemy mieć wrażenie, że bezpośrednio uzyskujemy dostęp do skomplikowanej mozaiki ich losów.

Lee Jeffries
Lee Jeffries

Podobnie rzecz ma się z fotografią reportażową. Dobrze skomponowane zdjęcie dokumentalne wykonane w tej tonacji mocniej krzyczy do nas zza uchwyconego kadru. Przepełnione dramatyzmem zdjęcia czarno-białe zapadają w pamięć, tworząc silny, jednoznaczny przekaz. Wystarczy odszukać np. zdjęcie Malcolma Browne, na którym widzimy samospalenie dokonane przez mnicha buddyjskiego.

To właśnie jest niebywałą siłą fotografii czarno-białej, jej moc przekazu. Każdy wielbiciel robienia zdjęć powinien zaznajomić się z tego rodzaju fotografią. Dzięki temu nie tylko wzbogacimy swoją kolekcję, ale także poprawimy warsztat. Fotografia monochromatyczna wymusza na nas poszukiwanie głębszego przekazu a przez to lepsze zrozumienie, takiego abecadła fotografii jak np. kadrowanie, czy poszukiwanie kompozycji.

Zapraszamy do skorzystania z usług naszego fotolabu. Oprócz zdjęć kolorowych wywołasz u nas piękne zdjęcia czarno-białe. Oferujemy standardowe formaty, powiększenia i duże zdjęcia XXL.