Close

30 maja, 2019

Wakacyjne zdjęcia na plaży

coconut tree near shore within mountain range

Zbliża się czas wakacyjnych wyjazdów. Z pewnością z urlopu oprócz wspaniałych wspomnień przywieziemy kolekcję zdjęć, które będziemy chcieli wysłać do wywołania. Bardzo częstym motywem wakacyjnych fotografii jest plaża. Wesołe ujęcia z piaszczystego brzegu, są kwintesencją lata. Jednak wbrew pozorom wykonanie dobrego zdjęcia na plaży nie jest takie proste.  Przy ostrym słońcu piasek może działać jak zwierciadło i korzystając z automatycznych ustawień aparatu nasze zdjęcie, może być mniej lub bardziej nieudane.

Co więc powinniśmy zrobić?

Po pierwsze wybierzmy odpowiednią porę na robienie zdjęć.

Im światło jest ostrzejsze, tym trudniej zrobić dobre ujęcie. Słońce wtedy mocniej odbija się od podłoża, zwiększając efekt jaskrawości. Każdy adept fotografii z łatwością wskaże najlepszą porę na wykonywanie zdjęć. Jest nią oczywiście tzw. złota godzina, czyli moment tuż po wschodzie i zachodzie słońca. Miękkie światło pięknie eksponuje otoczenie, sprawiając, że wykonane ujęcie, będzie charakteryzowało się wspaniałą głębią kolorów.

Po drugie skorzystajmy z manualnych ustawień aparatu.

Automatyczne parametry przyczynią się do gorszej jakości zdjęcia, najprawdopodobniej wykonana fotografia będzie mniej lub bardziej niedoświetlona. Najczęściej wystarczy jedynie lekko zwiększyć wartość ekspozycji, to już wystarczy, aby nasze zdjęcie prezentowało się o wiele lepiej. Jeżeli chcemy uzyskać jeszcze ciekawszy efekt, warto skorzystać z filtra polaryzującego. Dzięki temu prostemu zabiegowi uzyskamy interesującą, jeszcze bardziej nasyconą kolorystykę zdjęcia. Tak wykonana fotografa z pewnością będzie stanowiła ozdobę naszej kolekcji wakacyjnych zdjęć.

Oczywiście nie tylko podczas upalnych, słonecznych dni możemy wykonać dobre ujęcia. Sztormowa pogoda to okazja na zrobienie świetnych, klimatycznych fotografii. Wzburzone fale pod ciężkimi, ciemnymi chmurami z pewnością zaowocują oryginalną sesją fotograficzną.

Przy tej okazji warto przejść do aspektu zabezpieczenia naszego aparatu.

Niestety drobny piasek w połączeniu z wiatrem jest destrukcyjną siłą, która z łatwością może uszkodzić podatne na zarysowania elementy naszego sprzętu. Koniecznie pamiętajmy, aby przechowywać swój sprzęt fotograficzny zamknięty w szczelnej torbie. Nie będzie przy tym przesadną ostrożnością dodatkowe owinięcie go foliową reklamówką. Warto też pamiętać, aby w trakcie naszej sesji fotograficznej raczej nie wymieniać obiektywów. Jeżeli jednak musimy to zrobić, jak najszczelniej osłońmy aparat od wiatru.