Close

9 lipca, 2020

Robimy zdjęcia telefonem

Fotografia cyfrowa w obecnych czasach to najczęściej zdjęcia robione telefonem. Nic w tym dziwnego, bo telefon mamy prawie zawsze przy sobie, a producenci prześcigają się, aby miały one jak najlepsze aparaty.

Jeśli dodamy do tego różnego rodzaju tryby fotografowania oraz dodanie kilku obiektywów okaże się, że po prostu łatwiej zabrać na wycieczkę, czy jakąś imprezę telefon, niż dużą i nieporęczną lustrzankę z obiektywem.

Oczywiście, aby nasze zdjęcia były naprawdę dobre, nie wystarczy sam telefon. Musimy przestrzegać kilku zasad, które pomogą nam podnieść ich jakość.

Jak dbać o telefon i robić lepsze zdjęcia?

  • Telefon trzymamy w dłoni, wkładamy do kieszeni, trzymamy w torebce. Bardzo łatwo jest ubrudzić, zatłuścić szkło pokrywające obiektyw. Zdjęcia wykonane takim aparatem będą miały smugi światła, będą nieostre i zamglone. Zawsze przed wykonaniem zdjęć, szczególnie tych ważnych należy przetrzeć obiektyw czystą, miękką ściereczką np. do okularów, albo higieniczną. Zabieg ten usunie tłuste plamy i zabrudzenia z obiektywu, co dodatnio wpłynie na jakość naszych zdjęć.

Konfiguracja ustawień aparatu.

  • Zapisuj zdjęcia zawsze na zewnętrznej karcie, a najlepiej w chmurze. Telefon jak każde urządzenie może się zepsuć lub zgubić, możemy go zalać, lub rozbić. Stracimy wtedy zdjęcia zapisane w telefonie, ale nie te, które mamy zapisane w chmurze, albo na zewnętrznej pamięci.
  • Zrezygnuj z używania lampy błyskowej, gdyż daje ona ostre, wypalające biele światło i prowadzi do powstawania czarnych, brzydkich ceni na zdjęciu.
  • W ustawieniach aparatu włącz siatkę widoczną na ekranie podczas robienia zdjęcia. Pomoże ona nie tylko wyprostować horyzont na zdjęciu, ale też pokaże “mocne punkty kadru”, które warto wykorzystać.
  • Jeśli zależy ci na dobrej jakości zdjęciach, staraj się nie używać zoomu cyfrowego. Jest to po prostu powiększenie wycinka pliku, co skutkuje dużą utratą jakości. Jeśli jednak twój telefon ma zoom optyczny, oczywiście można go stosować.  Niestety ta technologia nie jest jeszcze dostępna we wszystkich telefonach.

Co wpływa dodatnio na jakość zdjęć?

  • Aby zdjęcie nie były poruszone, trzymaj telefon stabilnie, użyj statywu lub oprzyj go o coś stabilnego, na przykład postaw na półce, oprzyj o książkę, czy jakąś barierkę, jeśli jesteś w terenie.
  • Fotografując, zwracaj uwagę na światło. Najlepiej by było go dużo i aby było ono miękkie i rozproszone. Unikaj jaskrawego oświetlenia, które wypala szczegóły zdjęcia.
  • Ustawiaj ostrość samodzielnie. Aplikacja aparatu w telefonie ustawi ostrość, tam, gdzie ty chcesz, dotykając wyświetlacza telefonu. To bardzo ważne, bo powinniśmy  panować nad tym, co ma być ostre na naszych zdjęciach.

Na koniec – pamiętaj: 

Zapoznaj się z możliwościami swojego aparatu w telefonie, przetestuj funkcje i ustawienia, eksperymentuj, a jeśli chcesz rozszerzyć jego możliwości, poszukaj dodatkowych aplikacji zmieniających funkcje aparatu i nie bój się ich używać.