Close

6 sierpnia, 2020

Zdjęcia z wakacji

brown rocks on blue sea under blue sky during daytime

Jak zrobić zdjęcia z wakacji, które będą inne niż wszystkie?

Wakacje, to doskonały czas na robienie ciekawych zdjęć. Niestety radość z odkrywania nowych miejsc i widoków sprawia, że często podekscytowani, mamy tendencję do pstrykania setek nieprzemyślanych fotografii. Kiedy później chcemy wysłać pliki do laboratorium, aby zrobić z nich odbitki, okazuje się, że mimo iż wykonaliśmy masę zdjęć, właściwie nie mamy z czego wybrać ciekawych, oryginalnych ujęć.

Oto kilka porad, które pozwolą nam fotografować bardziej świadomie, skupiając się na tym, co robimy.  Napiszemy, też jaki sprzęt zabrać ze sobą, aby fotografować wygodnie i z przyjemnością.

Jaki aparat zabrać na wakacje?

Letni wypoczynek to czas relaksu, czas podróżowania, ale też okres, kiedy bywamy rozkojarzeni. Musimy dzielić naszą uwagę na podróżujące z nami dzieci, musimy zabierać ze sobą dodatkowy ekwipunek, Często przebywamy w miejscach, gdzie bywa dużo innych zwiedzających. Dlatego radzimy, aby:

 • Zabierz jak najmniej sprzętu fotograficznego, o jak najmniejszych gabarytach. Lepszy będzie dobry kompakt z zoomem optycznym oraz ciekawymi funkcjami. 

Zabierze mało miejsca w bagażu, a podczas wakacyjnych wędrówek bez problemu zmieści się do kieszeni.

 • Jeśli wyjeżdżasz gdzieś na dłużej i będziesz miał czas i warunki do spokojnego fotografowania, możesz zabrać lustrzankę i na przykład dodatkowy obiektyw. Staraj się jednak nie przeładowywać torby fotograficznej zbędnymi filtrami, nasadkami, lampami błyskowymi. Zabierz to, co niezbędne. Lepiej mieć dodatkowe baterie i karty pamięci oraz dysk zewnętrzny do magazynowania zdjęć, niż 5 obiektywów, których i tak nie użyjesz.

Jak robić lepsze zdjęcia na wakacjach?

Wybierając się w określone miejsce na wakacje i zamierzając zrobić tam zdjęcia lepszej jakości, niż oferuje smartfon, poświęć nieco czasu, aby zapoznać się z miejscowymi atrakcjami. Może wydać się to dziwne, gdy jedziesz do typowo turystycznego miasta, ale wierz mi, taki rekonesans zwróci twoją uwagę na szczegóły, których większość zwiedzających nawet nie zauważy. Zobacz dobre zdjęcia innych fotografów, obejrzyj filmy w internecie. Nie będziesz zaskoczony tym, co zobaczysz na miejscu i będziesz mógł fotografować ze spokojem i bez pośpiechu, a to zaowocuje zdjęciami innymi niż standardowe pocztówki. 

 • Wstań wcześnie, a nawet bardzo wcześnie rano i wybierz się na fotograficzne polowanie. Turystów zasłaniających widoki będzie bardzo mało, a miękkie, rozproszone światło pozwoli uzyskać ciekawe ujęcia.
 • Fotografuj detale. Nie tylko charakterystyczne place, barwne targowiska, czy gotyckie katedry mogą być tematem zdjęć z wakacji. Zwróć uwagę na detal, ciekawą rzeźbę nad wejściem do starej kamienicy, kosz pięknych owoców na straganie, albo barwną grupkę dzieciaków.
 • Obserwuj światło i z jego pomocą wydobądź dodatkowe efekty.

Poranne lub zachodzące słońce podkreśli czy to mglistość poranka, dym unoszący się znad stoiska ulicznego sprzedawcy miejscowych specjałów, czy też kurz zamiatanej ulicy.

Powstaną zdjęcia, które po latach przywołają wspomnienia. Znów poczujesz zapachy i atmosferę, usłyszysz śmiech grających w piłkę dzieciaków.

O czym pamiętać fotografując w obcym kraju?

Wyjeżdżając do kraju o innej niż twoja kulturze i tradycjach, pamiętaj, aby je szanować. Zapoznaj się wcześniej ze zwyczajami i postępuj zgodnie z nimi. Nie panosz się, robiąc zdjęcia. Nikt tego nie lubi. 

Jeśli widzisz niechętne spojrzenia, nie brnij na siłę w sytuację, która najwyraźniej nie podoba się „tubylcom”. Raczej przeproś i zmień nastawienie.

Pamiętaj, aby zapytać o pozwolenie na zrobienie zdjęcia. Nawet jeśli nie znasz języka, zawsze możesz wyrazić to gestem i miłym gestem.

Uśmiech i okazanie szacunku zawsze sprawdzi się w takiej sytuacji.

Fotografując na targu, daj odczuć sprzedawcy, że podobają ci się jego produkty i dlatego chcesz je uwiecznić na zdjęciu. Kup jakiś towar. To przyjaźnie nastawi go do ciebie. 

Jakie akcesoria fotograficzne zabrać ze sobą na wakacje?

Odpowiedź jest prosta. Podstawowe. Z doświadczenia wiem, że ich nadmiar tylko przeszkadza. Im więcej sprzętu, tym więcej uwagi musisz mu poświęcić, a fotografując na ulicy, wśród przechodniów może to się skończyć upuszczeniem i rozbiciem któregoś z nich. Nie warto ryzykować.

Na pewno potrzebne będą:

 • Zapasowe karty pamięci.
 • Dysk zewnętrzny do magazynowania plików.
 • Akumulatorki do aparatu i ładowarka do nich.
 • Akcesoria do czyszczenia obiektywów i  aparatu z kurzu i innych zabrudzeń.
 • Zapasowy filtr UV, na wypadek zgubienia, lub zarysowania tego, który założony jest na obiektyw.
 • Filtr polaryzacyjny.
 • Pasek do aparatu.

I to wszystko. Oczywiście nie zapomnij zabrać aparatu i jednego, najwyżej dwóch obiektywów, a najlepiej jednego zoom’a o ogniskowej od 28 do 200 mm. Sprawdzi się w niemal każdej sytuacji.

I to wszystko. 

Teraz wystarczy tylko robić zdjęcia, a później przesłać pliki do dobrego laboratorium i wykonać odbitki na papierze fotograficznym.

Umieszczone w albumie długo będą przypominać ci wakacyjne przygody.