Close

13 sierpnia, 2020

Zdjęcia dzieci. Jak robić to jeszcze lepiej?

Fotografowanie naszych pociech, to jedna z przyjemniejszych dziedzin fotografii. Zdjęcia dzieci ozdabiają nasze ściany i albumy oraz są jednym z najczęstszych plików, jakie przesyłamy internetem, aby wykonać odbitki cyfrowe.

Chcąc wykonać zdjęcia naprawdę dobrej jakości, takie, z których będziemy dumni i które po latach będziemy oglądać z przyjemnością,

musimy dobrze się przygotować do fotograficznej sesji.

Jak przygotować się do sesji fotograficznej z dziećmi?

Dzieci, zwłaszcza kilkuletnie, na naszym „planie zdjęciowym” to osoby ruchliwe i mało zdyscyplinowane. Zazwyczaj bardzo trudno utrzymać ich uwagę dłużej niż przez kilka chwil.

Dlatego kluczem do udanych zdjęć jest szybkość i skuteczność. Proces ten wymaga wcześniejszego przemyślenia, co chcemy osiągnąć podczas fotografowania, tak aby nie zdawać się na przypadek i nie tworzyć chaosu na planie zdjęciowym.

Ważne jest też zapoznanie się z możliwościami naszego aparatu, aby nie szukać potrzebnych nam ustawień i tracić piękne ujęcia. Odpowiednia konfiguracja aparatu będzie bardzo pomocna. Osoby początkujące mogą posłużyć się którymś z trybów fotografowania, czyli „programami” Nasz ubiór też ma znaczenie. Załóżmy coś wygodnego, ubranie, które możemy pobrudzić i które nie będzie krępowało naszych ruchów.

Fotografowanie dzieci kilka porad.

  • Na tło dla portretów dzieci wybierz ładne, spokojne otoczenie.

Postaraj się, aby nie było tam nudno, a dzieci znalazły coś ciekawego dla siebie. Wybierzcie się w miejsce, które dzieci lubią. Będą tam czuły się swobodnie i dobrze bawiły.

  • Staraj się, aby dzieci wyglądały tak naturalnie, jak to tylko możliwe. Unikaj prób wymuszania uśmiechu. Po prostu pozwól dzieciom być sobą. Bądź czujnym, aby w odpowiedniej chwili uchwycić zabawną minę, spojrzenie, albo gest.
  • Fotografuj dzieci z poziomu ich oczu. Nie pochylaj się nad nimi.

Będzie to wymagało uklęknięcia albo położenia się na trawie, dlatego przygotuj się i załóż wygodne ubranie.

  • Używaj obiektywów o ogniskowej od 70 do 200 mm. i możliwie jasnych, o dużym otworze przysłony. Pozwolą one wyizolować portretowane dziecko z tła i pięknie je rozmyją, tworząc przyjemną scenerię.
  • Zwracaj uwagę na światło. Staraj się, aby słońce nie świeciło na buzie twoich modeli. Prowadzi to do mrużenia oczu, robienia nieładnych min i zniechęca dziecko do współpracy. Światło powinno być rozproszone, a jeśli jest go zbyt mało, użyj blendy lub delikatni doświetl scenę błyskiem, korzystając z kompensacji ekspozycji błysku.
  • Zaangażuj dzieci w sesję. Spraw, aby była to dla nich interesująca przygoda. Nie zmuszaj ich do sztywnego pozowania, a będą tym chętniejsze do współpracy. Pokaż im, jak robione są zdjęcia, zapoznaj z aparatem i oczywiście podkreśl ich pomoc w powstawaniu udanych zdjęć.
  • Jeśli dzieci są zmęczone albo niezainteresowane pozowaniem, pozwól im odpocząć, albo w ogóle przerwij sesję. Pozwól dzieciom bawić się, wspinać na drzewa, grać w piłkę. W tym czasie z pewnej odległości i nienachalnie rób zdjęcia. Takie uchwycone, spontaniczne portrety są pełne uroku.
Funny laughing little girl in a colorful swimming suit running though garden sprinkler playing with water splashes having fun in the backyard on a sunny hot summer vacation day
  • Zabierz ze sobą jakieś zabawki dla małych dzieci. Dmuchana piłka, przyrząd do wytwarzania baniek mydlanych, albo pluszowa lalka skutecznie zajmie dziecko i pozwoli ci uchwycić ładny i niepozowany portret.

Czy zdjęcia dzieci muszą być idealne?

Nie wszystkie zdjęcia muszą być idealne. Pozorne niedoskonałości, takie jak rozmazanie podkreślające dynamikę zabawy, albo zabawne wykrzywienie buzi dziecka nie tylko da okazję, do zrobienia dobrego, „psychologicznego” portretu. Sprawi też, że zdjęcia w albumie, albo oprawione w ramkę będą wyglądały naturalnie, a sesja zdjęciowa nie będzie jedynie zbiorem ugrzecznionych, idealnych portretów. Stanie się swego rodzaju kroniką rodzinną.

Jak można kreatywnie wykorzystać zdjęcia naszych dzieci?

Fotografie naszych milusińskich, to nie tylko pliki, którymi możemy pochwalić się na ekranie naszego telefonu, lub przesłać pocztą e-mail do rodziny.

Znacznie ciekawiej wyglądać będą na ścianie, oprawione w odpowiednią ramkę, albo umieszczone w klasycznym albumie na odbitki fotograficzne. Możemy też wykonać i oprawić wydruk wielkoformatowy zawierający kilka lub kilkanaście zdjęć naszej pociechy. Zarówno odbitki fotograficzne, jak i wydruki, czy gadżety foto są nie tylko miłą pamiątką dla nas i dziecka, ale też doskonałym pomysłem na prezent z różnych okazji.