Close

20 sierpnia, 2020

Jak zamawiać zdjęcia przez internet?

zdjęcia przez internet

Usługi internetowe opanowały niemal każdą dziedzinę naszego życia, a wraz z coraz większą integracją naszych smart urządzeń stają się łatwe do opanowania. Dotyczy to zwłaszcza wywoływania zdjęć przez internet, co jest pewną formą internetowych zakupów, którą większość z nas zna doskonale.

Zamawianie zdjęć online to nic innego, jak wysłanie do laboratorium fotograficznego plików cyfrowych, aby zamówić ich tradycyjną wersję, czyli odbitkę na papierze fotograficznym.

Jak wybrać laboratorium cyfrowe?

Jeśli chcemy pierwszy raz zamówić zdjęcia drogą pocztową, zazwyczaj robimy to za pośrednictwem internetu. Rozpoczynamy od wyszukania cyfrowego laboratorium. Kierujemy się albo reklamą, albo opiniami znajomych.

Jeśli nie korzystaliśmy wcześniej z jego usług, możemy mieć obawy co do ich jakości. Oto kilka rad, które pozwolą nam zapoznać się z jakością odbitek i jakością oferowanych usług.

  • Nie kieruj się wyłącznie ceną. Oczywiście, jest to ważny czynnik, lecz nie ufajmy zbyt tanim usługodawcom. Wykonanie odbitki niesie za sobą określone koszty, takie jak dobrej jakości chemia fotograficzna, trwały papier, czy pracownik, który zadba o to, aby nasze odbitki były dobrze skopiowane. Przesadnie niskie ceny powinny wzbudzić naszą czujność.
  • Zapytajmy znajomych. To dobry sposób, bo będziemy mogli zobaczyć efekty pracy cyfrowego laboratorium i usłyszeć opinie od zaufanych osób.
  • Poczytajmy w internecie, na forach zajmujących się fotografią, zapoznajmy się z opiniami. Tam też znajdziemy odpowiedzi na pytania, które nas nurtują.
  • Jeśli chcemy się osobiście przekonać, jakiej jakości usługi świadczy laboratorium, wyślijmy do skopiowania kilkanaście plików. Zamów odbitki matowe i błyszczące, z ramką i bez ramki. Sami ocenimy wówczas takie parametry jak jakość kolorów, szybkość usługi, opakowanie przesyłki, a nawet to, czy ramka na zdjęciu jest równa.

Jak zamówić zdjęcia przez internet?

Kiedy już znajdziemy odpowiadające nam laboratorium cyfrowe, możemy przesłać nasze pliki w większej ilości do skopiowania.

Zazwyczaj robimy to, przez dostępny na stronie usługodawcy program do przesyłu zdjęć. Zazwyczaj jest to banalnie prosta aplikacja, dzięki której nie tylko prześlemy pliki cyfrowe, ale też wybierzemy format odbitek, określimy ich ilość i kadrowanie, a nawet wersje kolorystyczne zdjęć-odbitka kolorowa, czarno-biała lub sepia.

Jeżeli z jakiegoś powodu, na przykład małej szybkości łącza przesył plików będzie utrudniony, poszukajmy takiego laboratorium, które akceptuje pobieranie z innych, niż firmowa aplikacja źródeł. Bardzo dobrze sprawdzi się przesłanie plików via Dysk Google albo WeTransfer. Taka elastyczność w podejściu do klienta świadczy o profesjonalizmie laboratorium.

Czego należy unikać, wysyłając zdjęcia przez internet?

Zamawiając zdjęcia przez internet, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że „po drugiej stronie” znajduje się człowiek, który stara się jak najlepiej wykonać przesłane przez nas zlecenie. Możemy mu to ułatwić, co będzie z korzyścią także dla nas.

  • Wysyłamy pliki w formacie JPG i przestrzeni barwnej RGB. Wymogi co do tej części usługi zazwyczaj określone są na stronie www laboratorium. Wysyłanie plików w innych formatach, takich jak PNG, albo RAW sprawi, że konieczna będzie ich konwersja do formatu akceptowanego przez urządzenie kopiujące. Jeśli plików takich jest dużo, może to wydłużyć czas oczekiwania na realizację zamówienia. Może też uniemożliwić jego wykonanie, jeśli plików z jakiegoś powodu nie da się konwertować.
  • Nie wysyłajmy plików w CMYK.

Jest to przestrzeń kolorów zarezerwowana dla drukarni. Pliki CMYK, skopiowane na papierze fotograficznym, będą miały nienaturalne kolory i bardzo podniesiony kontrast.

  • Starajmy się nie tworzyć skomplikowanych opisów i wielu podfolderów, jeśli wysyłasz pliki inną drogą niż firmowa aplikacja.

To, co dla Ciebie jest oczywiste, dla kopisty będzie trudną do rozwiązania łamigłówką, która może skutkować źle wykonanym zamówieniem pod względem ilości i rozmiarów zdjęć.

Warto ułatwić nieco pracę laboratorium i wysłać pliki czytelnie opisane oraz umieszczone w folderach na przykład względem formatu zdjęć.

Oczywiście obsługa laboratorium w przypadku wszelkich niejasności skontaktuje się z nami, aby je wyjaśnić, czasem jednak po prostu źle zinterpretuje nasze zamówienie, albo kontakt nie będzie możliwy.

Mimo najszczerszych chęci może dojść do nieporozumień i niepotrzebnych opóźnień w realizacji zamówionych odbitek, a to nie leży w interesie ani laboratorium cyfrowego, ani tym bardziej nas – Klientów. Wystarczy jednak odrobina dobrych chęci, aby wzajemnie ułatwić sobie życie.