Close

29 października, 2020

Jaka jest najlepsza pora roku na robienie zdjęć?

Osoby pasjonujący się fotografią lubią robić zdjęcia o każdej porze roku. Są jednak okresy, które dla fotografów są szczególnie przychylne. 

Należy do nich okres jesienny.

Dlaczego właśnie jesień szczególnie zachęca do fotografowania?

Zaletą tej pory roku jest niewątpliwie piękne światło, oraz przebogata paleta kolorów, którą możemy zarejestrować na naszych zdjęciach.

Jesienne światło inaczej niż ma to miejsce latem charakteryzuje się nawet w słoneczny dzień pewną miękkością, co pozwala uniknąć ostrych cieni. Jesień oferuje nam całą gamę nastrojów, które możemy zarejestrować na zdjęciach. Bez względu na to, czy preferujemy fotografię krajobrazową, portretową, miejską, czy też przyrodniczą we wszystkich tych kategoriach jesienią znajdziemy piękne, nastrojowe klimaty do fotografowania.

Podczas gdy w innych porach roku musimy starannie dobierać porę dnia, w której fotografujemy, jesienią dzięki  łagodnemu oświetleniu możemy przykładać do tego mniejszą wagę. Jedyną trudnością może okazać się mniejsza ilość światła i wcześnie zapadający zmrok, ale i to możemy wykorzystać na naszą korzyść.  

Jesień i to jednak nie tylko zalety. Pomimo korzyści, jakie odnosimy dzięki miękkiemu oświetleniu, oraz bogatym jesiennym kolorom, tak lubianym przez fotografów krajobrazu, musimy liczyć się z niedogodnościami, jakie ta pora roku niesie ze sobą.

Jaki rodzaj fotografii najlepiej uprawiać jesienią?

  • Fotografia krajobrazowa. 

Jesień, to pora roku, kiedy warunki pogodowe powodują częste powstawanie mgieł. Dobrze jest śledzić prognozy pogody, gdyż mgliste poranki i wieczory szczególnie przysłużą się fotografom krajobrazowym, dla których jesień to ulubiona pora roku.

Ta dziedzina fotografii zyskuje jesienią nie tylko oszałamiającą paletę kolorów, ale też nastrojowe klimaty dzięki mgłom, które zmiękczają kontury i  tworzą piękne, pastelowe krajobrazy podobne do akwarelowych obrazków. Jeśli więc wybieramy się w tak zwany plener, warto zainteresować się, czy tego dnia przewiduje się powstawanie mgieł i podporządkować temu naszą wyprawę.

Jeśli wstaniemy wcześnie rano i udamy się w okolicę, która ma zróżnicowaną rzeźbę terenu na pewno uda nam się uchwycić nie jeden czarowny obraz. Pięknie wyglądają wzgórza wyłaniające się z morza mgły, albo promienie wschodzącego słońca, które w mglistym powietrzu tworzą charakterystyczne snopy światła.

Nawet mieszkając w mieście, możemy udać się do parku, zwłaszcza jeśli jest pełen starych drzew i korzystając z pastelowej aury uchwycić ich powykręcane gałęzie wyłaniające się z porannej mgły.

Takie zdjęcia wyglądają równie dobrze w kolorze, jak i w odcieniach szarości.

Porada: Fotografując we mgle, lepiej stosować ręczne nastawianie ostrości, gdyż autofokus być nieprecyzyjny. Dzieje się tak dlatego, iż mgła pozornie spłaszcza obraz. Musimy więc sami wybrać, co chcemy uchwycić w obszarze ostrości na zdjęciu.

  • Fotografia architektury.

Jesienne zdjęcia budynków, czy to w całości, czy ich fragmentów i detali zyskują w jesiennej aurze wiele ciekawych klimatów.

Możemy tworzyć piękne, kolorowe, pogodne fotografie przy słonecznej pogodzie, lub romantyczne, ulotne i pastelowe widoki starych budynków.

Jeśli dobrze wybierzemy moment i wykonamy zdjęcie w wilgotnym wieczornym świetle, kiedy już świecą się latarnie, możemy nadać naszym zdjęciom mroczny, złowrogi klimat rodem z wiktoriańskiej Anglii. 

Wszystko zależy od naszego podejścia do fotografowanej sceny, ale też od pewnej dozy szczęścia, gdyż warunki pogodowe i oświetleniowe zmieniają się jesienią bardzo szybko.

  • Fotografia przyrodnicza.

Jeśli mamy taką możliwość, warto jesienią wybrać się na kilka dni do jakiegoś miejsca, gdzie będziemy mieli możliwość sfotografować na przykład rykowisko jeleni, lub inne duże i małe zwierzęta.

Wiele ośrodków agroturystycznych oferuje takie turnusy, a po sezonie turystycznym będziemy mieć mniejszą konkurencję, bo mniej osób w tym okresie planuje urlopy. Brak tłumów turystów, cisza i spokój bardzo pomoże nam w uchwyceniu niezwykłych ujęć.

Wyprawa taka wymaga dokładnego zaplanowania, gdyż poza zwykłymi przygotowaniami do wyjazdu, jeśli zależy nam na uchwyceniu określonych zachowań zwierząt, trzeba jeszcze skontaktować z nadleśnictwem, lub dyrekcją parku krajobrazowego i ustalić, czy można spotkać na ich terenie na przykład jelenie, lub żubry i czy wolno je fotografować. Często przygotowane są do tego celu specjalne platformy widokowe.

Nawet jeśli odwiedzany przez nas region nie ma na swoim terenie takich atrakcji jak te majestatyczne zwierzęta, to zawsze w lesie będziemy mieli okazję do wykonania pięknych, nastrojowych zdjęć. Las jesienią oferuję ogromną różnorodność scenerii.

Możemy fotografować zapierające dech w piersiach, przybrane w kolorowe liście majestatyczne drzewostany, leśne potoki pełne kolorowych liści, małe zwierzęta na przykład wiewiórki, które o tej porze roku są bardzo aktywne i łatwo je uchwycić na zdjęciu, oraz ptaki, które również o tej porze roku aktywnie poszukują pożywienia, a niektóre z nich podobnie jak wiewiórki gromadzą zapasy na zimę.  

  • Fotografia makro i detale. 

Okres jesieni to również doskonała pora na robienie zdjęć zbliżeniowych i makro. Spacerując po lesie, parku, lub łące będziemy mieć mnóstwo okazji do zarejestrowania przepięknych detali świata przyrody. Jesień to przecież czas, kiedy najbardziej widoczne stają się pajęczyny pokryte rosą, a kolorowe liście, owoce, nasiona i fragmenty usychających roślin stanowią wdzięczny temat do zdjęć. 

Jak zachowywać się w lesie podczas fotografowania?

Bez względu na to, czy fotografujemy w miejskim parku, czy w leśnych ostępach powinniśmy zawsze zachowywać się w odpowiedni sposób.

Pamiętajmy, że zwłaszcza w lesie możemy natknąć się na dzikie zwierzęta, które mogą być dla nas niebezpieczne. Nie zbliżajmy się do nich, nie płoszmy ich i nie niszczmy ich siedlisk.

Zachowujmy należytą ostrożność i stosujmy się do zaleceń służb leśnych. Przed wyprawą zapoznajmy się z tymi zasadami.

Nie niszczmy runa leśnego i roślin.

Podczas wędrówek po lesie, na wypadek zgubienia drogi pamiętajmy o włączeniu lokalizacji w telefonie, oraz o wcześniejszym zapoznaniu się z mapą okolicy, którą dobrze jest mieć przy sobie i to w formie papierowej. 

W miejskich parkach wystarczy przestrzegać zasad dobrego wychowania i również nie niszczyć zieleni. I tu mieszkają i zimują  drobne zwierzęta i powinniśmy to mieć na uwadze. Nie niszczmy ich siedlisk i nie płoszmy ich.

Jak chronić sprzęt fotograficzny jesienią? 

Przygotowując się do jesiennej sesji foto w plenerze, powinniśmy przestrzegać podobnych zasad jak w innych porach roku.

Z uwagi jednak na większe prawdopodobieństwo opadów lub wilgoci w powietrzu warto zwrócić szczególną uwagę na ochronę przed nią  naszego aparatu i obiektywów.    

Torba fotograficzna z nieprzemakalnego materiału, oraz wodoodporne pokrowce na obiektywy i akcesoria fotograficzne to niezbędne wyposażenie.                                                                                                   

Podobnie bardzo ważne jest, aby zabierać ze sobą dodatkowe akumulatorki do aparatu. Jesień może być okresem chłodów, a ten źle wpływa na wytrzymałość baterii. Zadbajmy więc o to, aby nie zabrakło nam prądu. 

Jakie obiektywy zabrać ze sobą na jesienną wycieczkę ?

Wybierając się na fotograficzne łowy, w jesienny plener warto dobrze przemyśleć, jaki sprzęt fotograficzny zabierzemy ze sobą.                     Dokonując wyboru obiektywów, powinniśmy mieć przede wszystkim na uwadze to, co chcemy fotografować, ale też naszą wygodę. Nie warto przeciążać się sprzętem, którego nie użyjemy, ale za to będziemy musieli nosić w czasie spaceru po często trudnym terenie.

Kierujmy się zasadą im mniej, tym lepiej.  

  • Jeśli będziemy z platformy widokowej fotografować duże ssaki, wybierzmy statyw i jasny teleobiektyw, albo jasny zoom.
  • Na wędrówkę w poszukiwaniu rozległych plenerów zabierzmy obiektyw szerokokątny
  • Szukając detali i ujęć makro wybierzmy obiektyw makro, lub niewielki zoom
  • Na krótki spacer do parku weźmy uniwersalny zmiennoogniskowy obiektyw, który pozwoli nam sfotografować i rozległą panoramę i ukrytą wśród gałęzi wiewiórkę. 

Jakie akcesoria fotograficzne przydadzą się nam jesienią?

Jeśli chodzi o akcesoria fotograficzne, to jednym z podstawowych będzie filtr polaryzacyjny, oraz połówkowy filtr neutralny szary. Pierwszy z nich wygasi odbicia światła na wilgotnych liściach, co podkreśli ich ogniste kolory i uatrakcyjni wygląd fotografowanej sceny. 

Filtr polaryzacyjny pomoże też podkreślić chmury, podobnie zresztą jak połówkowy filtr szary, który dodatkowo możemy użyć do zrównoważenia oświetlenia w kadrze.

Ważne jest też zabranie ze sobą specjalnej ściereczki, do czyszczenia przedniej soczewki obiektywu. Jesienią może na niej osadzać się wilgoci, tworząc zamglenia, a nawet krople, które nie tylko są szkodliwe dla elektroniki sprzętu, ale też  niekorzystnie wpływa na jakość obrazu na zdjęciach.

Jak ubierać się na jesienną wyprawę fotograficzną?

Tak jak sprzęt fotograficzny, jesienią my też wymagamy odpowiedniej ochrony przed zimnem i wilgocią.

Dopasujmy koniecznie nasz ubiór do prognozy pogody, aktualnych warunków na dworze, oraz pory dnia, w której fotografujemy. 

Nieprzemakalne buty, kurtka chroniąca przed wiatrem i deszczem, czapka i rękawiczki powinny obowiązkowo wejść w skład naszego ubrania.

Na wczesne poranki, lub jeśli przewidujemy fotografowanie o zmroku, warto pomyśleć o zabraniu ze sobą małego termosu z gorącym napojem.

Zadbajmy o swoje zdrowie, gdyż jesień to okres, w którym możemy łatwo się przeziębić. 

Pamiętajmy, aby z jesiennej wyprawy do lasu po zdjęcia przywieźć karty pamięci pełne pięknych obrazów, a nie katar i ból gardła.