Close

8 stycznia, 2021

Fotograficzna sesja Świąteczna – jak robić dobre zdjęcia w domu.

Boże Narodzenie, to okres, w którym bardzo chętnie sięgamy po aparat fotograficzny. Nic w tym dziwnego, gdyż jest to czas, gdy jesteśmy przepełnieni ciepłym, rodzinnym nastrojem, a otoczenie pełne urokliwych dekoracji, kolorów i świateł zachęca do robienia zdjęć.

Jak przygotować się do zdjęć w Święta. 

Święta, to okres kiedy robimy mnóstwo zdjęć. Chodzi jednak o to, aby były one jak najlepsze i na długo stanowiły dla nas pamiątkę. Warto przyjrzeć się jakie zdjęcia robią inni fotografujący, a szczególnie dobrzy fotograficy. Nie chodzi oczywiście o to, aby kopiować ich kadry, ani tym bardziej, aby terroryzować rodzinę i upozowywać ją na silę do sztucznie wyglądających zdjęć. Oglądając zdjęcia innych, uczymy się kompozycji, dostrzegamy nowe kadry i sytuacje, na które dawniej nie zwracaliśmy uwagi. Nabieramy doświadczenia, które przyda nam się nie tylko podczas świątecznego fotografowania.

Zdjęcia w czasie świąt – o czym należy pamiętać?

  • Balans bieli w Świątecznych zdjęciach.

W czasie Świąt mamy do czynienia z wieloma kolorami światła.

W grę wchodzi ogólne oświetlenie domu, światła świec, światełka na choince, czy poblask od płonącego kominka.  Zdjęcia wykonane w takich warunkach mogą mieć nienaturalne, często nieprzyjemne zabarwienie kolorystyczne, wynikające z pomieszania rodzajów światła. Prawidłowe ich zarejestrowanie przez matryce aparatu może być trudne. Aby temu zapobiec,  najlepiej wcześniej w ustawieniach aparatu ustawić odpowiedni balans bieli. Najczęściej wystarczy zaznaczyć wybór „światło sztuczne”, albo ustawić własny balans bieli, jeśli aparat daje taką możliwość. Możemy też użyć lampy błyskowej, ale pamiętajmy, aby stosować ją z wielkim umiarem. Należy rozproszyć jej światło i nie kierować go na wprost, a odbijać od białych powierzchni. Starajmy się jedynie lekko doświetlać scenę światłem błyskowym, inaczej fotografowana scena będzie nienaturalnie, ostro oświetlona, zniknie ciepły, rodzinny nastrój i w konsekwencji uzyskamy brzydki, nienaturalny efekt. Odwrotny do zamierzonego.

O ile to możliwe fotografujmy, używając zapisu w plikach RAW. Bardzo pomoże nam to w późniejszej obróbce zdjęć w programie graficznym.

  • Co fotografować w Święta?

Robiąc zdjęcia podczas Świątecznych spotkań, nie skupiajmy się jedynie na osobach, czy grupach osób. Nie twórzmy jedynie portretów i zdjęć przy stole. Warto też zwrócić uwagę na szczegóły i o ile mamy taka możliwość fotografować też detale piękne udekorowanej choinki, ciekawych świątecznych dekoracji, czy pięknie zastawionego stołu, oraz ładnie podanych potraw.

Warto w tym celu użyć obiektywu makro, albo włączyć ten tryb w aparacie fotograficznym. Dzięki temu uzyskamy niewielką głębię ostrości, pięknie rozmyte światła w tle i ostre szczegóły pierwszego planu. Takie zdjęcia nie tylko uzupełnią rodzinny reportaż, ale też mogą na przyszłość posłużyć do wykonania kartki świątecznej.

  • Jak fotografować dzieci w czasie Świąt?

Dla dzieci Wigilia, Gwiazdka to czas pełen radości i podekscytowania. Są radosne i pełne energii, nie mogą usiedzieć na miejscu. Warto uchwycić te radosne dla nich chwile. Najlepiej zrobimy to, nastawiając aparat na tryb zdjęć seryjnych. Dzięki temu wykonamy więcej zdjęć rozbawionych pociech i wybierzemy te najciekawsze. Nie żałujmy miejsca na karcie pamięci, gdyż są to zdjęcia warte posiadania. Będą przecież piękną pamiątką i dla nas i dla nich.

Świąteczne portrety

Starajmy się, aby portrety, które wykonujemy, nie były wymuszone.

Stwórzmy naszym modelom komfortowe warunki do pozowania.

Możemy wygospodarować w domu kącik, w którym będziemy fotografować.  Przygotujmy tam fotel, kilka ozdób świątecznych, ustawmy zapalone świece, albo rozwieśmy lampki choinkowe.

Postarajmy się stworzyć tam szczególnie miły i ciepły, świąteczny  nastrój. Nie przesadzajmy jednak z kolorami, aby nie tworzyć pstrokacizny. Ograniczmy kolory do tradycyjnie świątecznych jak: czerwień, zieleń i brąz, albo złoty, niebieski i srebrny, czy beżowy, złoty i biały. 

Ograniczmy do minimum sprzęt fotograficzny i pamiętajmy, aby nie męczyć naszych gości pozowaniem do zdjęć. Lepiej zrobić kilka dobrych, „reporterskich”  ujęć przy stole, czy w kuchni podczas na przykład pieczenia ciasteczek, niż fotografować kogoś „na siłę”, co widać na fotografii. 

Jeśli będziemy chcieli zrobić portrety świąteczne dzieciom, zwłaszcza tym najmłodszym, najlepiej pozwolić im się bawić zabawkami i dyskretnie wykonać kilka ujęć.

Pamiętajmy, że Święta to radosny i przyjemny czas spędzany z rodziną i przyjaciółmi na wspólnym wypoczynku. Może i my odłożymy na chwile aparat i po prostu będziemy z naszymi bliskimi? Kto wie, może zaowocuje to lepszymi zdjęciami w przyszłości?