Close

8 stycznia, 2021

Ozdoby ze zdjęć. Pomysły na Święta Bożego Narodzenia.

W tym poradniku zaprezentujemy kilka pomysłów na kreatywne wykorzystanie fotografii w ozdobach świątecznych.

Zdjęcia są bardzo często wykorzystywane do ozdabiania naszych mieszkań, dlaczego by nie wykorzystać ich do wykonania ozdób związanych ze świętami Bożego narodzenia? 

Święta Bożego Narodzenia, to święta przede wszystkim rodzinne dlatego ozdoby, jakie wykonamy, będą podkreślać tę atmosferę nie tylko wizualnie. W ich tworzenie możemy zaangażować całą rodzinę, a zwłaszcza dzieci, które chętnie wykonają ozdoby świąteczne.

Co będzie potrzebne do wykonania ozdób?

Przede wszystkim zdjęcia.

Możemy użyć różnego rodzaju fotografii. Przydadzą nam się zdjęcia zarówno kolorowe, jak i czarno-białe. Wykorzystać możemy też zdjęcia archiwalne, ale uwaga,  lepiej ich nie niszczyć, są przecież wyjątkowe i niepowtarzalne. Najlepiej wykonać ich reprodukcje i zamówić z nich odbitki w laboratorium fotograficznym. Możemy też wydrukować zdjęcia przy pomocy domowej drukarki, ale te będą słabszej jakości, niż takie wykonane na prawdziwym papierze fotograficznym.

Inne potrzebne materiały.

Poza zdjęciami, które będą głównym elementem naszych ozdób, na pewno przydadzą nam się wszelkiego rodzaju kolorowe papiery w arkuszach, kolorowy, lub w naturalnych barwach sznurek, małe klamerki do bielizny, dobry klej do papieru, nożyczki, (jeśli będą nimi posługiwały się dzieci, zadbajmy o to, aby były one bezpieczne) różnego rodzaju drobne elementy dekoracyjne związane z Bożym Narodzeniem, jak małe bańki choinkowe, kolorowy brokat, mini  zabawki i oświetlenie choinkowe — najlepiej LED, które dopełni kompozycji i nada jej świąteczny charakter.

A oto kilka pomysłów na świąteczne ozdoby ze zdjęć:

  • Kartki z życzeniami.

Przygotuj kilka kart ozdobnego kartonu. Może też być to papier czerpany. Za pomocą niewielkiej ilości kleju przyklej do niego rodzinne zdjęcie zamówione uprzednio w fotolaboratorium. Najlepiej wykorzystać nowe, aktualne zdjęcie zrobione w ładnym otoczeniu, albo podczas sesji świątecznej. 

Dodaj do niego wycięte z kolorowego papieru przez dzieci ozdoby: gwiazdki, aniołki, kolorowe elementy związane ze świętami. Można wcześniej wydrukować je na domowej drukarce, dzięki czemu będą barwniejsze, choć dzieci zapewne będą wolały ozdobić kartkę we własnym zakresie i według własnej fantazji. Pozwólmy im na to, to świetnie rozwija ich kreatywność.

  • Świąteczna girlanda.

Potrzebne nam będą zdjęcia w dowolnym formacie, najlepiej 10 × 15.

Kolorowe, lub czarno-białe. Wytnijmy z nich efektowne kształty na przykład gwiazdki, serduszka, „ludziki”.  Do ich odrysowania możemy użyć foremki do ciastek.

Następnie, przy pomocy dziurkacza wytniemy w każdym zdjęciu  otworek, przez który przewleczemy kolorową wstążkę i zawiążemy z  niej kokardkę. Aby powstała efektowna girlanda, potrzebny nam będzie ozdobny sznurek, na którym za pomocą kleju na gorąco przymocujemy nasze ozdobione zdjęcia. Pomiędzy gwiazdkami ze zdjęciem, możemy wpleść ozdoby świąteczne, albo kolorowe, wycięte z kartonu gwiazdki obsypane brokatem. 

Teraz możemy taką girlandę z naszymi zdjęciami połączyć z  choinkowymi lampkami LED i zawiesić ja albo na ścianie, albo na choince. 

  • Pudełka na prezenty.

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się też z prezentami, które dostajemy na Gwiazdkę. Zazwyczaj opatrzone są one karteczkami z imieniem obdarowanego. Można jednak zrobić to inaczej.

Potrzebne nam będą zdjęcia portretowe osób, które znajdą prezenty pod choinką. Fajnie wyglądać będą zdjęcia czarno-białe, z ramką, najlepiej w formacie 10 × 10 cm. Możemy nakleić je bezpośrednio na pudełko, albo przywiązać je do prezentu kolorową wstążką. Obdarowany na pewno domyśli się, że ten prezent jest dla niego.

  • Choinka stworzona ze zdjęć.

Choć choinka, zwłaszcza żywą tworzy niepowtarzalny klimat Świąt, możemy, zwłaszcza w nowoczesnym wykorzystać jej symbolikę nieco inaczej. Przygotujmy kilkadziesiąt rodzinnych zdjęć w jednakowym formacie, na przykład 10 × 10. Bardzo efektownie będą prezentować się zdjęcia czarno-białe, przeplatane gdzieniegdzie zdjęciem kolorowym, może to byś albo zdjęcie rodzinne, albo jedynie kwadrat jednego koloru.

Na dużym kartonie, albo na tablicy korkowej lub po prostu na ścianie, mocujemy zdjęcia, układając je w kształt choinki. Jako dodatkową ozdobę możemy wykorzystać wspomniane wcześniej kolorowe zdjęcia, albo przymocować bańki choinkowe. Całość dopełniamy oświetleniem choinkowym.

  • Zawieszki na choinkę ze zdjęciami.

Możemy też przygotować ozdoby na choinkę ze zdjęciami naszych bliskich i przyjaciół. W tym celu możemy wykorzystać gruby karton, masę papierową (gotowa do kupienia w sklepach papierniczych), albo masę solną, która możemy wykonać samodzielnie z mąki, soli i wody. Przepis jest ogólnie znany.  

Na przygotowane podłoże, a więc wycięte z kartonu, albo z masy solnej czy papierowej kształty: serca, gwiazdy, krążki naklejamy przygotowane wcześniej zdjęcia. 

Ważne, aby miały przygotowane otwory, przez które przewleczemy sznureczek, czy wstążkę do zawieszenia ich na gałązce choinki. Tak przygotowany podkład możemy dodatkowo ozdobić kolorowymi pisakami, czy naklejając błyszczące elementy. Następnie naklejamy na nie wycięte w odpowiedni kształt: koła, gwiazdki, serca zdjęcie, najlepiej sprawdzi się tu oczywiście portret. Taka zawieszka doda rodzinnego klimatu do naszej choinki i będzie się na niej bardzo efektownie prezentowała.

Warto zachęcać dzieci do samodzielnego tworzenia ozdób na bożonarodzeniowe drzewko. Jest to nie tylko dobra zabawa, która sprawia dzieciom wiele radości, ale też stanowi ona okazję, do wspólnego spędzenia czasu z rodzicami, czy dziadkami. Zabawa taka rozwija zdolności twórcze i plastyczne naszych pociech. Dzieci będą też bardzo dumne ze swoich prac, które ozdobią choinkę, czy mieszkanie na czas Świąt.