Close

9 lutego, 2021

Jaki prezent wybrać na Walentynki?

Dzień zakochanych jest z nami od niedawna, Walentynki, to w naszym kraju stosunkowo nowe, choć bardzo lubiane święto. Historia jego powstania sięga czasów, gdy chrześcijaństwo było jeszcze nową i walczącą z kultami pogańskimi religią.

 Jaka jest historia Święta zakochanych?

Nazwa „Walentynki” pochodzi, od imienia św. Walentego, zwanego Walentym z Terni (jest to miejscowość niedaleko Rzymu), –  gdzie prawdopodobnie się urodził, lub Walentym z Rzymu, gdzie zmarł śmiercią męczeńską. 

Walenty był on żyjącym w trzecim wieku naszej ery biskupem chrześcijańskim. Działał w Rzymie, w okresie panowania cezara Klaudiusza II Gockiego.

Tradycja głosi, że został z jego rozkazu uwięziony, a później skazany na śmierć za działalność sprzeczną z interesami imperium.

Powodem był edykt wydany przez cesarza, którym zakazywał młodym legionistom zakładania rodzin, aby nie kolidowało to z ich zaangażowaniem i poświęceniem dla służby wojskowej, którą musiał pełnić każdy dorosły obywatel rzymski. Cezar Klaudiusz II uważał, że żonaci mężczyźni niechętnie garną się pod legionowe znaki, a ci, którzy już służą, po zawarciu małżeństwa mniej chętnie narażają swe życie i zdrowie dla chwały Rzymu. 

Biskup Walenty potajemnie sprzyjał młodym zakochanym, udzielając im zakazanych cesarskim edyktem ślubów, a tym samym w oczach cezara osłabiał armię, a więc i potęgę Imperium Romanum. Został więc wydany na niego wyrok więzienia.

Legenda mówi, że uwięziony biskup Walenty zakochał się w niewidomej córce strażnika więziennego. Jego ukochana pod wpływem tego uczucia i za wstawiennictwem biskupa odzyskała wzrok. 

Gdy wieść o tym dotarła do cesarza, rozkazał on zabić Walentego.               
W przeddzień egzekucji biskup napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucji dokonano 14 lutego 269 r.                                                 

Z czasem historia śmierci biskupa Walentego jak to często bywało, pomieszała się w świadomości społecznej z innymi obchodzonymi w tym czasie świętami pogańskimi i związanymi z nimi obyczajami. Pamiętajmy, że młode chrześcijaństwo często wchłaniało też kulty i zwyczaje pogańskie i dostosowywało je do swych potrzeb, by przyciągnąć do siebie nowych wyznawców.  

Mieszanka ta sprawiła, że od średniowiecza św. Walenty uznawany jest nie tylko za patrona zakochanych, ale też obrońcę przed chorobami umysłowymi, nerwowymi i epilepsją, do którego modlono się i modli dotychczas o wstawiennictwo tak w intencji uzdrowienia z choroby, jak i uzyskaniu wzajemności w miłości.

Od kiedy obchodzimy Walentynki w Polsce?

W kościele polskim kult św. Walentego ma długą tradycję, sięgającą jeszcze schyłku średniowiecza. Popularny był szczególnie w Polsce południowo-wschodniej.  

W Sanktuarium Jasnogórskim, w Kaplicy Świętych Relikwii przechowywane są również relikwie św. Walentego.  

Jest to fragment przedramienia biskupa umieszczony w relikwiarzu. Ma on kształt ręki i wykonany jest ze srebrnej blachy. Relikwia ta trafiła na Jasną Górę w 1666 roku. Relikwie tego świętego posiadają również inne miasta, na przykład Lublin, Kraków i Chełmno.

Obchody święta zakochanych, w obecnej, świeckiej formie, to jak już pisaliśmy wcześniej tradycja dość nowa, która przywędrowała do nas w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. 

Traktowana początkowo jak typowe zapatrzenie się w tradycje świata zachodniego i mocno krytykowana, bardzo szybko zyskała popularność. 

Obecnie wydaje się mocno osadzona w naszej popkulturze i bardzo dobrze. Jest to bowiem święto sympatyczne i radosne. Obchodzą je bardzo chętnie młodzi ludzie, ale też ci bardziej dojrzali. Dla jednych i drugich jest okazja do wręczenia ukochanej osobie drobnego upominku  i przypomnieniu o swoim uczuciu. Przecież w każdym wieku można kochać i być kochanym, prawda? 

Jaki upominek na Walentynki dla niej lub dla niego? 

Nasza firma oferuje wiele foto-gadżetów, które doskonale sprawdzą się jako sympatyczny podarunek dla osoby, którą darzymy uczuciem.

Do najczęściej zamawianych należą:

 • Kubek ze zdjęciem, napisem lub samodzielnie wykonaną rysunkiem. Dysponujemy wieloma gotowymi wzorami o tematyce związanej ze świętem zakochanych, które zainteresowany znajdzie w naszym sklepie. Uzupełnione o zdjęcie i stosowny napis będą miłym prezentem dla koleżanki z biura, męża, a może dla sympatii ze szkolnej ławki? Kubki można zamówić w wielu kolorach, co dodatkowo uatrakcyjni ich przesłanie.
 • Poszewka na poduszkę. Jeśli chcemy, aby nasza sympatia co dnia budziła się przytulona do nas, możemy podarować jej poduszkę z naszym zdjęciem. Wybrane przez siebie zdjęcie,  klient może przesłać do naszej firmy, gdzie umieścimy je w okolicznościowej grafice i dodamy napis, jaki sobie zażyczy. Można też wykonać projekt samodzielnie, korzystając z tak popularnych obecnie aplikacji do obróbki grafiki dostępnych na smartfonie. Należy jedynie zadbać o to, aby plik, który zostanie wysłany do realizacji miał odpowiednio dużą rozdzielczość. Poduszka taka to bardzo miły, miękki i przytulny prezent, który będzie cieszył obdarowaną osobę długo po Walentynkach. Dysponujemy poduszkami klasycznymi o boku długości trzydziestu ośmiu centymetrów, w kształcie serca, oraz szczególnie lubianymi cekinowymi w wielu kolorach.
 • Magnes na lodówkę.
  Jak na wszystkich innych gadżetach można na nim nadrukować fotografię, dodać napis lub grafikę. Jest to prezent, który co dnia będzie przypominał o Twoim uczuciu. Możemy też wysłać go komuś, kogo kochamy w inny sposób. Babcia albo dziadek będą zachwyceni takim prezentem od swoich ulubionych wnuków.
 • Breloczek.
  Mały i dyskretny, ale bardzo sympatyczny prezent. Sprawi on, że będziesz zawsze blisko obiektu Twoich westchnień. Polecamy kształt serca jako typowy na tę okazję.

  I tu możemy umieścić ładną fotkę albo romantyczny tekst. Możliwy jest nadruk po obu stronach breloczka. Jest to idealny prezent dla męża, aby zawsze pamiętał, że jest przez ciebie kochany.
 • Koszulka ze zdjęciem. Może to być śmieszny prezent na walentynkową imprezę!  Koszulka ze zdjęciem lub ze zabawnym napisem na pewno w pozytywny sposób wpłynie na atmosferę spotkania. Zwłaszcza jeśli odbywać się będzie w większym gronie. Proponujemy T-shirty w kilku kolorach i rozmiarach wykonane z doskonałej jakości materiałów.
 • Podkładka pod myszkę. Można umieścić na niej nie tylko zdjęcie, napis, czy grafikę, która nam się podoba, ale też mysz komputerową! Urocza, Walentynowa podkładka będzie towarzyszyć naszej sympatii przy pracy, albo podczas surfowania po Internecie i zawsze przypomni jej, albo jemu o naszych uczuciach.

Inne, mniej typowe prezenty na Dzień Zakochanych?

Kto nie chce podarować ukochanej osobie kubka ze zdjęciem, czy foto-poduszki, może wybrać inny, również związany z fotografią prezent.

Dobrze wyglądać będzie romantyczne  zdjęcie oprawione w gustowną ramkę. Na pewno ucieszy obdarowaną osobę, a dodatkowo stanowić będzie miłą dla oka ozdobę mieszkania. Mamy bogaty wybór ramek, więc każdy na pewno znajdzie coś, co przypadnie mu do gustu.

Wykonujemy zdjęcia we wszystkich klasycznych formatach fotograficznych, oraz kwadratowe w formacie 10×10 cm lub większych.

Dysponujemy również możliwością wydruku zdjęć wielkoformatowych na pięknym satynowym papierze, który doskonale nadaje się do wykonania plakatowych zdjęć.  Można wydrukować na nim jedno, duże zdjęcie albo wykonać mozaikę  z kilku czy kilkunastu zdjęć   

Kolaż można  przygotować w dowolnym edytorze graficznym i przesłać do nas drogą elektroniczną. Zarówno przygotowanie, jak i wysyłka jest  dziecinnie proste, a efekt będzie oszałamiający.  

Zamów wydruk wielkoformatowy, jeśli Twoje uczucie jest Wielkiego Formatu!

Życzymy wszystkim naszym Klientom wspaniałych, romantycznych i niezapomnianych Walentynek!