Close

19 października, 2022

Jak robić zdjęcia wnętrz?

man sitting on stair rail holding DSLR camera

Niemal każdy musiał kiedyś wybrać pokój hotelowy lub mieszkanie. Wybierając odpowiednią opcję, patrzymy na zdjęcie wnętrza i w zależności od tego, czy podoba nam się to, co widzimy na fotografii, podejmujemy decyzję. Wysokiej jakości zdjęcia wnętrz pomagają nie tylko pośrednikom w handlu nieruchomościami. Każda restauracja, sklep, klub, teatr, muzeum powinna dysponować tego typu fotografiami. Im atrakcyjniejsze zdjęcia, tym większa szansa, że ​​ludzie będą chcieli odwiedzić określone miejsce. W ten sposób fotografia pomaga biznesowi sprzedawać usługi, eksponując atuty dowolnego lokalu. Jednak robienie zdjęć wnętrz nie zawsze jest proste. Wymaga ono profesjonalnego sprzętu i wiedzy, jak właściwie skomponować kompozycję, dobrać światło i odpowiedni kąt. Poniżej przedstawimy kilka porad jak uzyskać dobre zdjęcia wnętrz.

Jakiego sprzętu potrzebujesz do fotografowania wnętrz?

Wnętrze najlepiej fotografować obiektywem szerokokątnym. Aby uzyskać odpowiednią perspektywę, potrzebujesz obiektywu 16-24 mm. Oczywiście najlepiej byłoby gdybyśmy posiadali kilka wymiennych obiektywów. Pamiętaj też, że wygodniej będzie fotografować poszczególne detale wnętrza nie obiektywem szerokokątnym, ale konwencjonalnym obiektywem o ogniskowej 35-50 mm. Natomiast jeśli chcesz wyeksponować drobne wzory, potrzebujesz obiektywu makro.

Dobrego zdjęcia wnętrza nie da się zrobić bez statywu. Podczas fotografowania będziesz musiał ustawić minimalną wartość ISO, aby uzyskać wyraźne ujęcie. Niestety wtedy najmniejszy ruch może powodować uszkodzenie zdjęcia. Fotografuj z długim czasem otwarcia migawki i koniecznie używaj statywu, aby ustabilizować aparat. Przyda się również zdalny spust migawki. Warto ustawić statyw poniżej poziomu oczu, aby uzyskać większą głębię.

Jak wybrać oświetlenie do ujęć wnętrz?

Najlepiej robić zdjęcia w pomieszczeniach przy świetle dziennym. Fotografuj wcześnie rano lub przed zachodem słońca, kiedy promienie słoneczne nie są zbyt ostre, wtedy uzyskasz bardziej miękkie światło na utrwalonej scenie. Użyj też  wszystkich źródeł światła znajdujących się w pomieszczeniu, pomoże to oświetlić ciemne zakamarki, do których nie dociera światło z okna.

red and white flowers on green ceramic vase

W pomieszczeniach bez okien używaj jak najwięcej światła sztucznego, zaopatrz się w lampy studyjne, reflektory i wszystko, co pomoże Ci zrobić jasne i wyraźne zdjęcia. Nie bój się używać lampy błyskowej, ale upewnij się, że nie powoduje ona odbić i odblasków w oknach, lustrach lub gładkich, błyszczących powierzchniach. Z lampą błyskową warto też sfotografować nocne oświetlenie pomieszczenia, jeśli zamierzasz pokazać, jak ono wygląda w różnych porach doby.

Jak zorganizować przestrzeń podczas fotografowania wnętrz?

Nawet profesjonalny fotograf dysponujący dobrą techniką nie zrobi atrakcyjnego zdjęcia wnętrza, jeśli pomieszczenie ma odrapane ściany lub z innego powodu nie prezentuje się dobrze. Przed wyrażeniem zgody na wykonanie zdjęć wnętrz upewnij się, że pokój wygląda przyzwoicie, tapeta nigdzie nie odpada, przewody nie odstają, wszystko jest wyczyszczone i ułożone na swoim miejscu.

Postaraj się usunąć z pomieszczenia wszystkie niepotrzebne przedmioty, które odwracają uwagę od wnętrza i sprawiają wrażenie bałaganu. Pamiętaj jednak, że sterylna przestrzeń też wygląda nudno, wydaje się, że nikt tam nie mieszka, a pokój jest po prostu pusty. Dlatego ożyw wnętrze: porzucony koc, niedokończona filiżanka kawy, otwarty laptop czy książka na stole dadzą poczucie obecności człowieka.

assorted wall decors

Jak wybrać właściwą perspektywę?

Jest wiele takich sytuacji, kiedy trudno jest sfotografować całe pomieszczenie na raz. Wtedy najlepiej zrezygnuj z ujęcia na tle ściany w pokoju, ponieważ obraz będzie wyglądał płasko i nudno. Zrób fotkę narożnika, w którym widoczne są dwie ściany i elementy wnętrza, dzięki temu obraz nabierze głębi, a pomieszczenie wyda się większe. Warto też otworzyć okna, aby wpuścić więcej światła i pokazać widok na zewnątrz. 

Lepiej zrobić zdjęcie poziomo, aby pomieszczenie wydawało się szersze i bardziej przestronne. Warto wiedzieć, że poszczególne elementy wnętrza, takie jak schody lub obrazy na ścianach, najlepiej sfotografować w pionie. Eksperymentuj z wyborem perspektywy, fotografuj wnętrze z różnych pozycji i pod różnymi kątami, ustawiaj statyw na różnych wysokościach. Początkowo trudno jest określić, idealne ustawienie, dlatego trzeba wypróbować kilka opcji. 

Podczas fotografowania wnętrz ważne jest, aby pokazać ogólny widok pomieszczenia, ale to nie znaczy, że szczegóły nie są istotne. Jeśli w budynku znajduje się ciekawy fresk lub mozaika, koniecznie wykonaj dodatkowe ujęcie, na którym go wyeksponujesz, ponieważ na fotografii zawierającej ogólny plan trudno będzie zobaczyć tego rodzaju detale. Pamiętaj, najlepiej zapamiętujemy zdjęcia, które mają w sobie coś niezwykłego, przyciągającego uwagę. Nie ma sztywnych zasad dotyczących zdjęć wnętrz, ponieważ wszystkie pomieszczenia są inne, a podejście do nich powinno być indywidualne.