Close

23 grudnia, 2022

Jak samodzielnie wykonać prosty retusz zdjęć

black Android smartphone on white surface

Retusz zdjęć służy do korygowania wad fotografii i kreatywnego urzeczywistniania pomysłów. Dla niektórych jest to sposób na nieznaczne poprawienie zdjęcia poprzez rozjaśnienie ujęcia i poprawę kontrastu. Natomiast inne osoby całkowicie zmieniają obraz na zdjęciu, wydłużają nogi, zwężają talię, powiększa klatkę piersiową itp. Bez względu na to, co myślisz o retuszu i dążeniu do naturalności, nie możesz się bez niego obejść, ponieważ bardzo rzadko uzyskujemy od razu idealne ujęcie. Retusz jest często stosowany w fotografii reklamowej i portretowej, pozwala podkreślić pożądane cechy i ukryć niedoskonałości. Oczywiście, aby uzyskać fantastyczne efekty na zdjęciu, retusz jest niezbędny. Zrobienie zdjęcia z jednorożcem w prawdziwym życiu jest niemożliwe, a przy pomocy retuszu możesz stanąć obok tego mitycznego zwierzęcia, a nawet możesz „sfotografować” się ze smokiem. Główną zasadą retuszu jest to, że wszystko powinno wyglądać harmonijnie, kolory muszą ze sobą współgrać, a bryła powinna mieć odpowiednie proporcje. Pamiętajmy przy też, że nadmiernym retuszem można osiągnąć komiczny efekt. Nie przesadzaj z nakładaniem efektów w Photoshopie, wszystko powinno być stosowane z umiarem. Zwykle zamawiając sesję zdjęciową u profesjonalnego fotografa, otrzymujesz zdjęcia już wyretuszowane. Jednak nie zawsze zamawiamy zdjęcia u specjalistów, często sami chcemy poprawić naszą, wykonaną smartfonem fotkę. 

Jak retuszować zdjęcia smartfonem?

Nie musisz być profesjonalnym grafikiem, aby poprawić swoje zdjęcia. Drobne wady można łatwo naprawić za pomocą odpowiedniej  aplikacji. Na rynku istnieje wiele programów do edycji zdjęć, rozważ te najpopularniejsze.

Beauty Plus

Beauty Plus to aplikacja do modelowania twarzy i sylwetki, szczególnie popularna wśród dziewcząt. Korzystając z prostych  narzędzi, możesz wybrać żądany filtr za pomocą kilku kliknięć, poprawić skórę twarzy, edytować fryzurę, nadać włosom większą lub dłuższą objętość, wybielić zęby, rozmyć tło, usunąć niepotrzebne elementy ze zdjęcia.

Facetune Editor by Lightricks

Facetune to popularna aplikacja poprawiająca rysy i kształt twarzy. Dzięki temu programowi wygładzisz skórę, sprawisz, że oczy, usta i kości policzkowe będą bardziej wyraziste. Możesz nawet nie używać kosmetyków, ale nakładać makijaż bezpośrednio w aplikacji. Najważniejsze, aby nie przesadzić, w przeciwnym razie nawet bliscy znajomi nie będą w stanie rozpoznać cię na zdjęciu.

Body Editor 

Body Editor to darmowa aplikacja służąca do modelowania sylwetki. Dzięki niemu możesz zwiększyć wzrost, dodać objętości klatce piersiowej lub biodrom, zwęzić talię, wyszczuplić nogi. Jeśli nie zdążyłaś schudnąć do wakacji, ale chcesz uzyskać  zdjęcia plażowe, na których zaprezentujesz idealną sylwetkę, z tą aplikacją możesz schudnąć w kilka sekund.

Style My Hair

Style My Hair to aplikacja, która pozwala wybrać dowolną fryzurę dla siebie. Eksperymenty z włosami nie zawsze kończą się sukcesem, czasem po wizycie u fryzjera jesteśmy rozczarowani. Aplikacja pomoże nie tylko wyretuszować zdjęcia, ale także poeksperymentować z kolorem i długością włosów, nie wydając fortuny na usługi stylisty.

Face App

Face App to jedna z najlepszych aplikacji do korekty zdjęć, z której korzystają nawet gwiazdy Hollywood. Aplikacja posiada wiele funkcji do edycji fotek. W zaledwie kilka sekund możesz zmienić płeć, wiek, fryzurę, makijaż, sprawić, że Twoja skóra będzie idealnie gładka i lśniąca. Uwaga, gdy spróbujesz poprawiać swoje zdjęcia za pomocą tej apki, nie będziesz mógł przestać.

Zaletą mobilnych aplikacji do retuszu zdjęć jest to, że są łatwe w obsłudze, nie zajmują dużo miejsca w telefonie i pozwalają nawet na dużą zmianę obrazu. Większość aplikacji ma darmową wersję i posiada wersje zarówno dla systemu Android, jak i iOS.

Retusz zdjęć w edytorach graficznych.

Bez względu na to, jak wygodna i prosta jest aplikacja mobilna do retuszu zdjęć, do edycji zdjęć najlepiej używać profesjonalnych edytorów obrazów. Najpopularniejszym programem do obróbki zdjęć jest Photoshop, za pomocą którego można:

  • usunąć szum z obrazu
  • rozjaśnić lub przyciemnić kadr
  • dodaj kontrast do zdjęć
  • uzyskać prawidłową tonację kolorów
  • dodaj rozmycie
  • tworzyć panoramy;
  • usunąć niepotrzebne obiekty ze zdjęcia
  • dodawać efekty specjalne 

Oczywiście to tylko wycinek niezwykłych możliwości tego programu.

Aby edytować zdjęcia, musisz zainstalować Adobe Photoshop na swoim komputerze, otworzyć obraz i wybrać niezbędne narzędzia. Używanie warstw w Photoshopie pozwala szybko cofnąć nieudaną ingerencję w zdjęcie i poprawić niedoskonałości.

Niezależnie od wybranej metody retuszu pamiętaj, że wszystko jest dobre z umiarem. Eksperymentuj z przetwarzaniem obrazu, szukaj swojego stylu, a z czasem zrozumiesz, jak najlepiej i najszybciej retuszować zdjęcia. Oczywiście najlepsze zdjęcia możesz wysłać do wywołania w naszym fotolabie 

Dzięki tego rodzaju usłudze zaoszczędzisz czas i pieniądze.

Polecamy.