Close

22 marca, 2023

Dlaczego warto robić zdjęcia w sepii

black click pen beside white ceramic mug on white printer paper

Sepia to specjalny efekt stosowany w fotografii, który nadaje zdjęciom brązowy, „staroświecki” wygląd. Nazwa ta pochodzi od pigmentu uzyskiwanego z woreczka z atramentem pospolitego mątwika Sepia. Zabieg ten ma długą historię i jest stosowany w fotografii już od ponad 150 lat.

Początkowo sepia była wykorzystywana jako sposób na przedłużenie trwałości obrazów. W XIX wieku powszechnie stosowano papier albuminowy do wydruku zdjęć. Niestety, fotografie utrwalane na takim papierze, wraz z upływem czasu traciły swój pierwotny kolor i ton. W celu przedłużenia ich trwałości zaczęto stosować roztwory soli morskiej z pigmentami, dzięki którym wydruki były trwalsze, ale jednocześnie nabierały charakterystycznego brązowego koloru. 

Zastosowanie sepii w fotografii bardzo szybko przeszło poza funkcję przedłużania trwałości. W końcu XIX wieku stała się ona popularnym stylem fotograficznym, szczególnie często używanym w fotografii portretowej. W latach 20. i 30. XX wieku efekt sepii powszechnie wykorzystywano w zdjęciach krajobrazowych i architektonicznych, aby nadać obrazom klimat nostalgii i melancholii.

Dziś, sepia ponownie zyskuje popularność, szczególnie w fotografii artystycznej, jako sposób na nadanie zdjęciom klimatu przemijającego czasu i autentyczności. 

Zalety robienia zdjęć w sepii.

Mimo że zdjęcia w sepii były popularne wiele lat temu, wciąż cieszą się dużą popularnością i stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych czarno-białych lub kolorowych fotografii. Zalety robienia zdjęć w sepii są liczne.

  • Po pierwsze, sepii nadaje zdjęciom niepowtarzalny, romantyczny klimat. Ta barwa doskonale sprawdza się podczas przedstawienia tematów związanych z przeszłością, takich jak stare budynki, zabytki, a nawet stylizowane portrety. Fotografia w sepii pozwala na stworzenie wrażenia, że zdjęcie zostało wykonane wiele lat temu.
  • Po drugie, sepii zazwyczaj towarzyszy miękka, przyjemna tonacja, która sprawia, że ​​zdjęcia wyglądają bardziej subtelnie i naturalnie. To idealny wybór dla osób, które chcą stworzyć klimatyczne i romantyczne zdjęcia, bez konieczności stosowania intensywnych kolorów czy kontrastów.
  • Po trzecie, wykonywanie zdjęć w sepii zawiera również aspekt praktyczny. Dzięki zastosowaniu tego efektu można ukryć pewne niedoskonałości, takie jak szumy na zdjęciu czy niewłaściwe nasycenie kolorów. Często też sepię stosuje się do zdjęć zrobionych w słabych warunkach oświetleniowych.
  • Warto również zauważyć, że fotografie w sepii mają uniwersalne zastosowanie. Są one doskonałym sposobem na stworzenie wyjątkowej i klimatycznej atmosfery zarówno w pracy artystycznej, jak i dokumentalnej. 

Zdjęcia w sepii to świetna opcja dla osób, które chcą stworzyć klimatyczne i romantyczne zdjęcia o nostalgicznej atmosferze. To doskonały wybór dla osób, które szukają alternatywy dla tradycyjnych czarno-białych czy kolorowych fotek, oraz dla fotografów, którzy chcą ukryć pewne niedoskonałości techniczne. 

silhouette hot air balloons under cloudy skies during golden hour

Przykładowe zastosowania zdjęć zrobionych w sepii.

Warto zwrócić uwagę, że fotografie w tym stylu mogą mieć szereg oryginalnych zastosowań. Jednym z nich jest tworzenie nostalgicznych projektów graficznych, takich jak zaproszenia na wesela czy imprezy okolicznościowe. Zdjęcia w sepii mogą również stanowić doskonałe tło dla plakatów, ulotek, a nawet stron internetowych.

Innym interesującym zastosowaniem sepii jest tworzenie kolaży z fotografii. Dzięki temu można stworzyć niezwykłe dzieło, które połączy wiele różnych zdjęć w jedną klimatyczną całość. Sepia pozwala na harmonijne połączenie ujęć, tworząc jednocześnie niepowtarzalny klimat.

Zdjęcia w sepii można również wykorzystać jako elementy dekoracyjne w domu czy w biurze. Możemy je umieścić w ramkach na półce, na ścianie lub jako element dekoracyjny na biurku. Fotografia wykonana w tej tonacji doskonale komponuje się z drewnem, metalami i jasnymi tkaninami, tworząc jednocześnie elegancki i rustykalny klimat.

Innym ciekawym pomysłem na wykorzystanie sepii jest stworzenie albumu ze zdjęciami w stylu vintage. W taki sposób można zebrać wiele wspomnień z rodzinnych uroczystości czy wakacji, tworząc jednocześnie niepowtarzalną pamiątkę.

Jak widać, zastosowania zdjęć wykonanych  w sepii są bardzo różnorodne. Fotografia sepia to nie tylko klasyczny styl, ale również oryginalny element, który można wykorzystać w wielu dziedzinach życia codziennego.

Jak uzyskać efekt sepii na zdjęciu.

Najprostszym sposobem na uzyskanie efektu sepii jest skorzystanie z jednego z konwerterów online. Wystarczy załadować określone zdjęcie i wybrać odpowiednią opcję. Dzięki temu w kilka chwil można przekształcić fotkę, bez konieczności korzystania z zaawansowanych programów graficznych.

Jeśli jednak chcemy uzyskać bardziej profesjonalny efekt, warto skorzystać z programu graficznego, takiego jak Adobe Photoshop. Jednym ze sposobów na uzyskanie sepii jest konwersja zdjęcia z trybu RGB do trybu Grayscale, a następnie zastosowanie efektu Sepia Tone. Dzięki temu uzyskujemy zdjęcie czarno-białe z dodanym odcieniem w formie efektu sepii.

Innym sposobem na uzyskanie efektu sepii jest ręczna korekta zdjęcia w programie graficznym. W tym celu można zmniejszyć nasycenie barw, dodać kontrast i zmniejszyć jasność. Następnie należy dodać odcień sepii, korzystając z palety kolorów. Taki zabieg pozwoli uzyskać bardziej niestandardowy i oryginalny efekt, dostosowany do indywidualnych potrzeb.