Close

16 maja, 2023

Przyroda w obiektywie smartfona: Sekrety udanych fotografii

person holding black smartphone

Smartfony to w dzisiejszych czasach nieodłączny element naszej codzienności. Są one nie tylko urządzeniem służącym do komunikacji, ale również świetnym narzędziem do robienia zdjęć. Jeśli jesteś miłośnikiem natury, to na pewno chcesz uwiecznić jej piękno na fotografiach. Dlatego w tym artykule dowiesz się, jak wykorzystać swój smartfon do zrobienia profesjonalnych i przede wszystkim pięknych zdjęć przyrody. Poznasz najważniejsze techniki i triki, które pozwolą Ci wykorzystać potencjał Twojego smartfona do maksimum. 

Dlaczego warto robić zdjęcia przyrody smartfonem?

Fotografowanie natury smartfonem to nie tylko łatwy sposób na uchwycenie jej uroku, ale też metoda na odprężenie się i terapię, dzięki której możemy poczuć zgodność z naturą i odpoczywać podziwiając jej piękno.
Oto trzy powody, dla których warto robić tego typu zdjęcia:

Po pierwsze, telefon zawsze mamy pod ręką. Smartfon towarzyszy nam wszędzie i w każdej chwili możemy zrobić zdjęcie, kiedy tylko zobaczymy coś, co nas zainteresuje. Dzięki temu nie przegapimy żadnej okazji na uwiecznienie w kadrze pięknych krajobrazów czy dzikiej przyrody.


Po drugie, smartfon pozwala na łatwe edytowanie i udostępnianie zdjęć. Możemy dodać filtry, korekty, naklejki i inne efekty, aby nadać ujęciom wyjątkowy charakter. Możemy też szybko wysłać je do znajomych lub opublikować w mediach społecznościowych, aby podzielić się naszymi wrażeniami.

Po trzecie, korzystanie z aparatu w smartfonie jest bardzo łatwe i intuicyjne. Aplikacje do robienia zdjęć oferują wiele funkcji ułatwiających fotografowanie, takich jak automatyczna regulacja ostrości czy różnego rodzaju efekty wizualne. Dzięki temu nawet osoby początkujące mogą z łatwością robić piękne zdjęcia przyrody.

selective focus photography of blue kingfisher

Jak zrobić piękne zdjęcia przyrody smartfonem?

1. Wybierz odpowiednią porę dnia

Najlepszym czasem na uwiecznienie piękna przyrody za pomocą smartfona są godziny poranne oraz czas tuż przed zachodem słońca. W tych porach dnia światło nie jest zbyt intensywne, co sprawia, że nasze zdjęcia nabierają odpowiedniego klimatu i charakteru. To wtedy kolory stają się lepiej wyeksponowane, a cienie zyskują na głębi, dzięki czemu łatwo uzyskamy niezwykle malownicze ujęcia. Pamiętajmy więc, że dobre oświetlenie to klucz do udanych fotografii, szczególnie tych związanych z naturą.
Jeśli chcesz precyzyjne wybrać najlepszą porę dnia na robienie zdjęć, to możesz posłużyć się aplikacją: Złota godzina — phototime

2. Zwróć uwagę na kompozycję

Kluczowym elementem udanego zdjęcia jest nie tylko jego ostrość i dobre oświetlenie, ale również precyzyjna kompozycja. Dlatego przed naciśnięciem migawki powinniśmy zwrócić uwagę na ułożenie poszczególnych elementów na zdjęciu i stworzenie ciekawej, intrygującej sceny. To właśnie dzięki odpowiedniej kompozycji uda Ci się wyróżnić na tle innych fotografów i przyciągnąć uwagę odbiorców. Nie wahaj się eksperymentować z różnymi ustawieniami i ułożeniem elementów w kadrze, aby osiągnąć jak najlepszy efekt. Pamiętaj, że kompozycja to sztuka, której warto się nauczyć, by w pełni wykorzystać potencjał swojego aparatu fotograficznego.

blue and brown steel bridge

Oto kilka najpopularniejszych technik kompozycyjnych, które możesz wykorzystać:

 • Zasada trójpodziału: podziel kadr na dziewięć równych części, a następnie umieść główny temat fotki na jednym z czterech punktów przecięcia. To pomoże ci stworzyć dynamiczne, a jednocześnie  zrównoważone ujęcie.
 • Linie prowadzące: użyj linii, takich jak drogi, rzeki, ogrodzenia czy krawędzie budynków, aby poprowadzić wzrok widza do głównego tematu fotografii. To pomoże ci stworzyć poczucie głębi i kierunku
 • Ramy: użyj elementów, takich jak drzewa, okna, drzwi czy łuki, aby stworzyć ramę wokół głównego tematu zdjęcia. To pomoże ci skupić uwagę widza na tym, co najważniejsze i dodać więcej kontekstu do zdjęcia.
 • Symetria: użyj odbić wody, lustrach czy szybach, aby stworzyć symetryczny obraz. To pomoże ci nadać ujęciu wrażenie spokoju.
 • Kontrast: użyj różnic kolorów, kształtów, faktur czy rozmiarów, aby stworzyć kontrast między elementami na zdjęciu. 

3. Użyj funkcji trybu portretowego

Jeśli chcesz, aby Twoje zdjęcia wyglądały bardziej profesjonalnie i posiadały odpowiednią głębię ostrości, nie musisz inwestować w drogi sprzęt fotograficzny. Wystarczy, że skorzystasz z trybu portretowego w swoim smartfonie, który pozwoli Ci na wyeksponowanie głównego tematu i stworzenie ciekawego efektu rozmytego tła. Ten prosty trik sprawi, że Twoje fotki będą wyglądały, jakby zostały zrobione przez profesjonalnego fotografa.

4. Użyj dodatkowych akcesoriów

Jeśli pragniesz uzyskać naprawdę wspaniałe zdjęcia wykonane za pomocą smartfona, to warto skorzystać z dodatkowych akcesoriów, które pomogą Ci osiągnąć jeszcze lepsze efekty. Niezwykle pomocne w tym przypadku będą na przykład obiektywy, które pozwolą na wyraźne uwydatnienie szczegółów oraz uzyskanie dodatkowych efektów. Ponadto, jeśli chcesz uniknąć drgań podczas robienia zdjęć, zdecyduj się na statyw, który zagwarantuje stabilność Twojemu telefonowi i pozwoli na zrobienie idealnie wykadrowanych zdjęć. Zakup tego rodzaju gadżetów nie musi być dużym wydatkiem. Przykładowo na Allegro możesz zakupić zestaw obiektywów już za kilkadziesiąt złotych.

5. Użyj aplikacji do obróbki zdjęć

Wykonując zdjęcie smartfonem, niekiedy otrzymujemy obraz o słabszej jakości. Dlatego warto zainwestować chwilę czasu i skorzystać z aplikacji do obróbki zdjęć, aby jeszcze bardziej poprawić jakość swoich fotografii. Możliwości, jakie dają nam narzędzia do kadrowania, regulowania ostrości czy korekcji kolorów, pozwolą na dopasowanie obrazu do własnych preferencji i umożliwiają wyróżnienie się na tle innych twórców. Nawet najprostsza edycja może znacznie może sprawić, że fotka będzie wyglądała bardziej profesjonalnie. Dlatego nie wahaj się, i po wykonaniu zdjęcia, skorzystaj z odpowiednich  aplikacji i podkręć jego jakość!

Poniżej przedstawiamy najlepsze aplikacje do edycji zdjęć na smartfona.

 • Lightroom Photo & Video Editor – aplikacja od Adobe, która jest światowym standardem cyfrowej edycji zdjęć. Umożliwia ona wpływanie na takie parametry jak ekspozycja, kontrast, nasycenie, balans bieli czy ostrość zdjęcia. Aplikacja posiada też mnóstwo filtrów
 • Photoshop Express – od firmy Adobe, znanej z profesjonalnych programów do obróbki grafiki. Ta aplikacja pozwala ci usuwać niedoskonałości, zmieniać kolory, dodawać ramki i naklejki, a także tworzyć kolaże.
 • Snapseed – od Google, z wieloma zaawansowanymi opcjami do edycji zdjęć. Możesz na przykład malować pędzlem po wybranych obszarach, dodawać efekty winiety czy HDR, albo korzystać z gotowych filtrów.
 • PicsArt – do tworzenia artystycznych zdjęć z naklejkami, rysunkami, kształtami i tekstami. Możesz też łączyć zdjęcia w kolaże, a nawet  tworzyć animacje.
 • VSCO – dla miłośników fotografii mobilnej. Ma ponad 200 filtrów inspirowanych aparatami analogowymi i narzędzia do korekty zdjęć. Możesz też dołączyć do społeczności VSCO i pokazywać swoje prace.
 • Polarr – z prostym i eleganckim interfejsem i wieloma opcjami do edycji zdjęć. Możesz na przykład zmieniać temperaturę kolorów, nasycenie, jasność czy kontrast. Możesz też używać gotowych filtrów.
 • Fotor – z wieloma funkcjami do poprawy jakości zdjęć. Możesz na przykład użyć trybu „ulepsz”, który automatycznie poprawić zdjęcie. W aplikacji możesz też dodawać ramki, naklejki, teksty czy efekty specjalne

Podsumowanie

Robienie pięknych zdjęć przyrody smartfonem jest łatwe i dostępne dla każdego. Wystarczy wybrać odpowiednią porę dnia, zwrócić uwagę na kompozycję, skorzystać z odpowiednich funkcji w aparacie oraz aplikacji do obróbki zdjęć. Dzięki temu z łatwością uwiecznisz piękno natury swoim smartfonem.

Często zadawane pytania

1. Czy muszę mieć najlepszy smartfon na rynku, żeby robić dobre zdjęcia przyrody?

Nie, nie potrzebujesz najnowszego i najdroższego smartfona na rynku, żeby robić dobre zdjęcia przyrody. Większość smartfonów ma już wystarczającą jakość aparatu, aby zrobić piękne fotografie.

2. Czy muszę mieć wiedzę o fotografii, żeby robić dobre zdjęcia przyrody?

Nie, nie musisz być profesjonalnym fotografem, żeby zrobić piękne zdjęcia przyrody. Wystarczy, że będziesz miał podstawową wiedzę o najistotniejszych zasadach kompozycji i oświetlenia.

3. Czy muszę korzystać z dodatkowych akcesoriów, żeby robić dobre zdjęcia przyrody?

Nie, nie musisz korzystać z dodatkowych akcesoriów, żeby robić dobre zdjęcia przyrody. Jednakże, korzystając z nich, możesz poprawić ich jakość i pozwoli Ci osiągnąć bardziej zadowalające rezultaty

4. Z jakich aplikacji przeznaczonych do edycji zdjęć na smartfonie warto skorzystać?

Istnieje wiele aplikacji do obróbki zdjęć, które można pobrać za darmo lub używać za niewielką opłatą. Do najpopularniejszych aplikacji do obróbki zdjęć należą Adobe Lightroom, VSCO, Snapseed czy też PicsArt.