Close

29 czerwca, 2023

Jak poprawić jakość zdjęć w słabym oświetleniu, czyli porady i triki dla początkujących

silhouette view of man bending under golden hour

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że chciałeś zrobić piękne zdjęcie, ale warunki oświetleniowe były tak złe, że efekt końcowy Cię rozczarował? Czy miewasz problem z uzyskaniem odpowiedniej ostrości, kolorów i detali na swoich fotografiach nocnych lub w pomieszczeniach? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla właśnie dla Ciebie. Znajdziesz w nim porady i fotograficzne triki, które pomogą poprawić jakość Twoich zdjęć wykonywanych w słabym oświetleniu. Do tworzenia interesujących, fotograficznych ujęć wcale nie potrzebujesz drogiego sprzętu, ani zaawansowanej wiedzy, wystarczy trochę kreatywności i chęci do eksperymentowania. Zobaczysz, że nawet w trudnych warunkach możesz zrobić ciekawe i efektowne zdjęcia.

Jakie problemy podczas fotografowania stwarza nieodpowiednie oświetlenie?

Zanim przejdziemy do konkretów, warto wyjaśnić, co rozumiemy przez słabe oświetlenie i dlaczego stanowi ono wyzwanie dla fotografów. Słabe oświetlenie to takie, które nie zapewnia wystarczającej ilości światła, które jest  potrzebne do prawidłowego naświetlenia zdjęcia. 

Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak:

  • pora dnia (np. zmierzch, noc)
  • pogoda (np. zachmurzenie, mgła)
  • miejsce (np. wnętrze, las)
  • źródło światła (np. lampa, świeca)

Słabe oświetlenie utrudnia robienie dobrych zdjęć z kilku powodów:

  • zmniejsza ostrość obrazu, ponieważ aparat musi używać dłuższego czasu naświetlania, co z kolei zwiększa ryzyko poruszenia aparatu lub obiektu
  • wpływa na kolory i kontrast obrazu, ponieważ aparat musi używać wyższej czułości ISO, co powoduje szumy i utratę detali
  • ogranicza zakres tonalny obrazu, ponieważ aparat ma trudność z rejestrowaniem zarówno jasnych jak i ciemnych obszarów
  • wymaga większej korekty w programach do obróbki zdjęć, co może pogorszyć jakość obrazu

Jak poprawić jakość zdjęć w słabym oświetleniu?

silhouette photography of man talking photo

Na radzenie sobie ze słabym oświetleniem fotografowie korzystają ze sprawdzonych sposobów, które skutecznie poprawiają jakość zdjęć robionych w trudnych warunkach. 

Oto kilka porad i trików, które możesz wypróbować:

Użyj statywu lub stabilizatora 

Dobra stabilizacja aparatu to podstawowa zasada fotografii w słabym oświetleniu. Statyw lub stabilizator pozwoli Ci uniknąć poruszenia aparatu podczas długiego czasu naświetlania i umożliwia uzyskanie ostrych zdjęć. Jeśli nie masz statywu lub stabilizatora, możesz oprzeć aparat na jakimś stabilnym podłożu, np. murku, ławce lub książce.

Zmniejsz czas naświetlania i zwiększ przysłonę

Jeśli nie chcesz używać statywu lub stabilizatora, możesz spróbować skrócić czas naświetlania i otworzyć przysłonę obiektywu. To pozwoli wprowadzić więcej światła do aparatu i zmniejszyć ryzyko poruszenia. Pamiętaj jednak, że otwierając przysłonę, zmniejszasz głębię ostrości, co oznacza, że tylko część obrazu będzie ostra, a reszta będzie rozmazana. Musisz więc dobrze wybrać punkt ostrości i skomponować zdjęcie.

Zwiększ czułość ISO

Zwiększenie wartości ISO to kolejny sposób na zwiększenie ilości światła, która dociera do matrycy aparatu. Czułość ISO określa, jak wrażliwy na światło jest aparat. Im wyższa czułość ISO, tym jaśniejsze zdjęcie. Niestety, zwiększając czułość ISO, zwiększasz też szumy i utratę detali na zdjęciu. Dlatego warto używać najniższej możliwej czułości ISO, która zapewni prawidłowe naświetlenie. Możesz też spróbować użyć programów do redukcji szumów w obróbce zdjęć.

Wykorzystaj dostępne źródła światła

Jeśli nie masz własnego oświetlenia, możesz poszukać naturalnych lub sztucznych źródeł światła w otoczeniu i wykorzystać je dla swojej korzyści. 

Na przykład:

– możesz skierować aparat w stronę zachodzącego słońca lub księżyca i stworzyć silny kontrast między jasnym i ciemnym tłem

– możesz użyć lamp ulicznych, neonów lub reflektorów jako punktów świetlnych na zdjęciu i nadać mu ciekawy klimat

– możesz odbić światło od jakiejś powierzchni, np. ściany, lustra, lub wody i rozjaśnić obiekt, czy też twarz modela

– możesz użyć własnego źródła światła, np. latarki, telefonu lub zapałki i oświetlić obiekt, lub twarz z bliska, albo z boku

Bądź kreatywny i eksperymentuj z ustawieniami aparatu 

Nie bój się próbować różnych kombinacji czasu naświetlania, przysłony, czułości ISO i balansu bieli, aby uzyskać różne efekty na zdjęciach. Możesz też bawić się kolorami, kształtami i teksturami w słabym oświetleniu i stworzyć niepowtarzalne kompozycje. Nie ograniczaj się do typowych ujęć i perspektyw, ale szukaj nietypowych kątów i kadrowań.

Jak widzisz, robienie zdjęć w słabym oświetleniu nie musi być wcale trudne ani nudne. Wręcz przeciwnie, może być bardzo ciekawe i satysfakcjonujące. Wystarczy, że zastosujesz kilka prostych wskazówek, a zobaczysz poprawę jakości swoich zdjęć. Pamiętaj jednak, że praktyka czyni mistrza, więc nie zniechęcaj się nieudanymi próbami, tylko rób jak najwięcej zdjęć i ucz się na swoich błędach. Nie zapomnij też o zabawie i kreatywności, bo to one są najważniejsze w fotografii. 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wywoływania zdjęć!