Close

28 marca, 2024

Jak korzystać z trybu portretowego w smartfonie – kompletny przewodnik

person holding space gray iPhone 5s taking picture

Fotografia portretowa ma długą i barwną historię, sięgającą czasów, gdy jedynym sposobem na uwiecznienie ludzkiej twarzy było długie pozowanie przed obiektywem aparatu. Dziś, dzięki postępowi technologicznemu i rozwojowi smartfonów, robienie zdjęć portretowych stało się szybkie, proste i dostępne dla każdego. Tryb portretowy, dostępny w nowoczesnych smartfonach, przenosi tę formę sztuki na zupełnie nowy poziom, umożliwiając tworzenie zdjęć z głębią i wyrazem, które kiedyś wymagały profesjonalnego sprzętu fotograficznego.

Co to jest tryb portretowy?

Tryb portretowy jest to funkcja aparatu w smartfonie, która pozwala na robienie zdjęć z efektem głębi ostrości, często określanym jako „bokeh”. Efekt ten polega na wyraźnym wyeksponowaniu obiektu na pierwszym planie przy jednoczesnym rozmyciu tła, co przyciąga uwagę do fotografowanej osoby lub przedmiotu i tworzy efekt bardziej profesjonalnego zdjęcia. Aby osiągnąć taki efekt, smartfony wykorzystują kombinację sprzętową i oprogramowanie, analizując scenografię za pomocą wielu sensorów i algorytmów. Dzięki temu oddzielają obiekt od tła i odpowiednio dostosowują ostrość.

Jakie korzyści płyną z używania trybu portretowego?

Użycie trybu portretowego w smartfonie zapewnia szereg korzyści dla każdego, kto chce podnieść jakość swoich zdjęć portretowych. Przede wszystkim, umożliwia on tworzenie zdjęć, które wyróżniają się profesjonalnym wyglądem, dzięki czemu nawet amatorzy mogą osiągnąć efekty zbliżone do tych, które gwarantuje tradycyjny sprzęt fotograficzny. Rozmycie tła nie tylko skupia uwagę na fotografowanej osobie, ale także pomaga ukryć niepożądane elementy w tle, co jest szczególnie przydatne w zatłoczonych lub nieestetycznych lokalizacjach. Ponadto tryb portretowy jest niezwykle prosty w użyciu, co sprawia, że nawet osoby nieposiadające zaawansowanej wiedzy fotograficznej mogą tworzyć zachwycające zdjęcia z minimalnym wysiłkiem. Aby więc osiągnąć najlepsze efekty przy użyciu trybu portretowego, ważne jest odpowiednie przygotowanie się do sesji fotograficznej. Dobór właściwego oświetlenia jest kluczowy – najlepiej sprawdza się miękkie, naturalne światło, które równomiernie oświetla twarz modela. Unikajmy bezpośredniego światła słonecznego, które może tworzyć twarde cienie. Umiejscowienie obiektu również ma znaczenie, warto więc postarać się, aby tło było jak najmniej skomplikowane i nie odwracało uwagi od głównego punktu zainteresowania.

a woman with long hair wearing a sweater

Jak wybrać odpowiedni smartfon?

Nie każdy smartfon oferuje tryb portretowy o tej samej jakości. Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, takich jak: liczba i jakość obiektywów aparatu, możliwości oprogramowania oraz opinie użytkowników i ekspertów. Modele smartfonów z serii iPhone, Google Pixel czy Samsung Galaxy słyną ze swoich zaawansowanych funkcji fotograficznych, w tym z doskonałych trybów portretowych, które pozwalają na uzyskanie efektów porównywalnych z profesjonalnymi aparatami.

Jak używać trybu portretowego – instrukcja krok po kroku 

Używanie trybu portretowego jest intuicyjne i nie wymaga specjalistycznej wiedzy fotograficznej. Oto podstawowe kroki:

  1. Włączenie trybu portretowego – zazwyczaj znajdziemy go w aplikacji aparatu, często pod ikoną portretu lub w menu opcji fotograficznych.
  2. Dostosowanie efektu rozmycia – niektóre smartfony pozwalają na regulację stopnia rozmycia tła przed lub po zrobieniu zdjęcia. Powinniśmy więc eksperymentować z różnymi ustawieniami, aby znaleźć idealne dla Twojego zdjęcia.
  3. Fotografowanie – skupiamy się na obiekcie, upewniając się, że jest odpowiednio oświetlony i znajduje się w zalecanej odległości od aparatu (często 2-8 stóp). Następnie wykonujemy zdjęcie.

Porady i triki do robienia najlepszych zdjęć portretowych

Wykonywanie wyjątkowych zdjęć portretowych wymaga nie tylko technicznej wiedzy, ale również kreatywności i zrozumienia podstaw kompozycji. Poniżej podajemy kilka wskazówek, które pomogą podnieść jakość naszych portretów:

  • Używanie zewnętrznych źródeł światła – rozważmy użycie dodatkowego oświetlenia, takiego jak lampy LED, aby uzyskać bardziej zrównoważone oświetlenie twarzy i uniknąć powstawania cieni.
  • Eksperymentowanie z perspektywą – zmieniajmy swoją perspektywę, robiąc zdjęcia z różnych kątów i wysokości, aby znaleźć kąt  najbardziej odpowiedni dla modela.
  • Edycja zdjęć portretowych – warto korzystać z aplikacji do edycji zdjęć, aby dopracować swoje portrety i wyregulować takie elementy jak kontrast, nasycenie i jasność. Niektóre aplikacje zapewniają również zaawansowane narzędzia do retuszu skóry i korygowania drobnych niedoskonałości.

Najczęstsze błędy podczas korzystania z trybu portretowego

Jeśli chcemy uniknąć rozczarowań, warto znać typowe pułapki, które mogą wystąpić podczas korzystania z trybu portretowego:

  • Nierównomierne lub za mocne oświetlenie może zniszczyć efekt portretu, tworząc niepożądane cienie lub prześwietlenia.
  • Nadmiar elementów w tle może odciągnąć uwagę od głównego obiektu, nawet jeśli jest ono częściowo rozmyte.
  • Zbyt bliska lub zbyt daleka odległość może wpłynąć na jakość efektu rozmycia tła, lub nawet uniemożliwić jego uzyskanie.

Analiza swoich zdjęć po udanej sesji może dostarczyć inspiracji i pomóc nam zrozumieć, jak najlepiej wykorzystać tryb portretowy. Warto więc zwrócić uwagę na takie elementy jak kompozycja, oświetlenie oraz sposób, w jaki fotograf wykorzystał rozmycie tła, aby skupić uwagę na obiekcie. Również studiowanie pracy innych jest doskonałym sposobem na naukę i rozwijanie własnego stylu fotograficznego.

Życzymy wielu wspaniałych zdjęć i udanej sesji!