Close

24 kwietnia, 2024

Najczęściej popełniane błędy w fotografii portretowej wykonywanej smartfonem

Fotografia portretowa stała się nieodłączną częścią naszego codziennego życia, a smartfony to obecnie najczęściej wybierane narzędzia do rejestrowania tych magicznych chwil. W erze cyfrowej każdy z nas ma aparat fotograficzny w kieszeni, gotowy do uchwycenia ulotnych emocji i niepowtarzalnych wyrazów twarzy naszych bliskich. Jednak pomimo ogromnych możliwości, jakie oferują dzisiejsze smartfony, fotografowanie portretów może być wyzwaniem, zaczynając od nieprawidłowej ekspozycji, aż po niewłaściwe kadrowanie. Po prostu istnieje wiele pułapek, w które możemy wpaść, próbując uchwycić idealny moment. 

Najczęstsze błędy w fotografii portretowej smartfonem i jak ich unikać?

Mobilne zdjęcia portretowe mają swój urok, ale mogą być trudne, w szczególnie dla początkujących.  Fotografia mobilna jest zarówno pasjonującym, jak i satysfakcjonującym zajęciem, ale wiąże się z pewną wprawą i wyostrzeniem uwagi na szczegóły. Unikanie najczęstszych błędów wymaga praktyki, cierpliwości i zaangażowania, ale efekty mogą być zaskakujące. Pamiętajmy więc, że każde zdjęcie to historia do opowiedzenia, a używanie smartfona do robienia portretów daje nam możliwość uchwycenia niezapomnianych chwil w sposób łatwy i dostępny. Praktykując i unikając wspomnianych błędów, możemy stać się lepszymi fotografami portretowymi i tworzyć obrazy, które będą cieszyć nas i naszych widzów przez wiele lat.

Oto kilka najczęstszych błędów, które ludzie popełniają w fotografii portretowej przy użyciu smartfona:

 • Brak stabilizacji – nawet minimalny ruch ręki może sprawić, że zdjęcie będzie zamazane lub nieostre. Warto więc korzystać z funkcji stabilizacji obrazu lub używać dodatkowego stabilizatora, aby uniknąć tego problemu.
 • Nieprawidłowa ekspozycja – Automatyczne ustawienia ekspozycji smartfonów mogą czasem zawodzić, szczególnie w przypadku portretów. W rezultacie zdjęcia bywają zbyt jasne lub zbyt ciemne. Dobrze jest nauczyć się korzystać z funkcji ekspozycji na ekranie dotykowym, aby dostosować odpowiednią jasność przed wykonaniem zdjęcia.
 • Nieodpowiednie tło – Czasami fotografowie nie zwracają uwagi na tło, co może prowadzić do zakłóceń lub niepotrzebnych elementów w tle, które odciągają uwagę od głównego tematu. Należy więc zwrócić uwagę na to, co znajduje się za osobą, którą fotografujemy, i starannie wybierać miejsce do robienia zdjęć.
 • Niewłaściwie ustawione światło – Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w udanej fotografii portretowej. Zbyt mocne światło może powodować cienie lub przesadnie jasne punkty na twarzy, podczas gdy zbyt słabe światło może prowadzić do zdjęć nieostrych lub niewyraźnych. Powinniśmy więc wybierać dobrze oświetlone miejsca lub korzystać z naturalnego światła, na przykład w pobliżu okna.
 • Zła kompozycja – Umieszczenie głównego obiektu zbyt blisko krawędzi kadru lub w nieprawidłowym miejscu może prowadzić do niezrównoważonej kompozycji. Warto korzystać z reguły trójpodziału, czyli umieszczania głównego obiektu na jednym z punktów przecięcia linii dzielących obraz.
 • Nadmierna obróbka zdjęć, z kolei może prowadzić do utraty naturalności i autentyczności portretu. Nie należy więc przesadzać z filtrowaniem lub retuszowaniem.
 • Nieodpowiednie ustawienia aparatu – Smartfony oferują wiele opcji dostosowywania ustawień aparatu, takich jak balans bieli, ISO i czas naświetlania. Nieznajomość tych ustawień może prowadzić do wykonywania zdjęć, które nie oddają pełnego potencjału urządzenia.

Unikanie tych błędów z pewnością pomoże w uzyskaniu lepszych wyników i tym samym większej satysfakcji ze swojej pracy.

Jak korzystać z efektów i filtrów?

Efekty i filtry mogą całkowicie zmienić charakter zdjęcia, dodając mu stylu lub podkreślając pewne emocje. Jeśli używamy aplikacji do edycji zdjęć na smartfonie, to mamy dostęp do szerokiej gamy filtrów, które mogą naśladować wygląd filmu analogowego, mogą dodać ciepła lub chłodu, a nawet dramatycznie zmienić kolorystykę. Ważne jest, aby używać tych narzędzi z umiarem i zawsze z myślą o zachowaniu naturalności portretu. Eksperymentujmy, aby znaleźć swój własny styl, ale pamiętamy też, że mniej często znaczy więcej.

Optymalizacja zdjęć pod kątem mediów społecznościowych

Kiedy publikujemy swoje portrety w mediach społecznościowych, ważne jest, aby dostosować je do wymagań i oczekiwań każdej platformy. Rozmiary i proporcje zdjęć mogą się różnić między Instagramem, Facebookiem a Twitterem. Aplikacje do edycji zdjęć często oferują narzędzia umożliwiające przycinanie i dostosowywanie zdjęć do tych wymagań. Pamiętajmy również o optymalizacji tagów i opisów, aby zwiększyć zasięg i zaangażowanie odbiorców. Użycie odpowiednich hashtagów może pomóc w dotarciu do szerszej publiczności, zainteresowanej konkretnym stylem fotografii.

Porady od profesjonalnych fotografów

Poniżej podajemy kilka przydatnych wskazówek od profesjonalistów:

 • Praca z modelem – Komunikacja z modelem jest kluczowa. Wyjaśnijmy swoją wizję i pracujmy razem nad stworzeniem pożądanej ekspresji i pozy.
 • Używanie naturalnego światła – Naturalne światło jest jednym z najlepszych źródeł oświetlenia dla fotografii portretowej. Wykorzystajmy więc złotą godzinę dla najbardziej satysfakcjonujących efektów.
 • Eksperymentowanie – Nie bójmy się eksperymentować z różnymi kątami, ustawieniami aparatu i oświetleniem. Często najbardziej kreatywne zdjęcia powstają poza utartymi schematami.
 • Uczenie się od innych – Analizujmy prace innych fotografów, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Zwracajmy uwagę na to, co czyni ich obrazy wyjątkowymi, i spróbujmy zastosować te techniki w swojej pracy.
 • Praktyka – Najważniejszym czynnikiem rozwoju jest praktyka. Im więcej fotografujemy, tym lepiej rozumiemy swoje narzędzia i proces twórczy.

Po prostu decydując się na zdjęcia portretowe, należy pamiętać o znaczeniu światła, kompozycji, i interakcji z modelem. Wykorzystajmy też dostępne narzędzia i technologie, ale przede wszystkim uczmy się na swoich doświadczenia. Warto też pamiętać, że każde zdjęcie jest okazją do opowiedzenia konkretnej historii i uchwycenia niepowtarzalnego momentu.

FAQ

Jak wybrać najlepszy tryb aparatu do portretów?

Tryb portretowy jest zazwyczaj najlepszym wyborem, ale nie bójmy się eksperymentować z manualnymi ustawieniami dla uzyskania większej kontroli.

Czy potrzebujemy zewnętrznych akcesoriów do fotografii portretowej smartfonem?

Nie są one niezbędne, ale mogą znacznie rozszerzyć nasze możliwości, np. przez użycie zewnętrznych obiektywów czy oświetlenia.

Jak można poprawić jakość swoich portretów bez profesjonalnego oświetlenia?

Aby poprawić jakość swoich zdjęć, należy wykorzystać naturalne światło i eksperymentować z różnymi źródłami światła w domu, takimi jak np. lampy.

Jakie są najlepsze aplikacje do edycji portretów na smartfonie?

Adobe Lightroom, VSCO, i Snapseed są powszechnie polecane dla ich zaawansowanych funkcji i prostoty użytkowania.

Jak można uniknąć szumów na swoich zdjęciach robionych w słabym oświetleniu?

Używajmy więc statywu do stabilizacji oraz minimalizujmy ISO, zwiększając ewentualnie czas naświetlania.