Close

13 lutego, 2023

Sekrety profesjonalnego fotografowania produktów handmade

Jeżeli jesteś pasjonatką robienia rzeczy typu handmade, tworzysz biżuterię, kosmetyki, świeczki zapachowe, czy jakiekolwiek inne gadżety to prawdopodobnie próbowałaś, lub będziesz próbować sprzedawać je przez internet.

Jeżeli jednak Twoje produkty są podziwiane przez przyjaciół i znajomych, a  w sieciach społecznościowych lub na platformach sprzedażowych nie ma prawie żadnego zainteresowania, dla stworzonych przez Ciebie przedmiotów, to jest szansa, że po prostu umieściłaś słabej jakości zdjęcia produktowe.  Wielu początkujących popełnia błąd polegający na używaniu zdjęć niskiej jakości. Śpieszą się z wystawieniem na sprzedaż swojego rękodzieła i nie zdają sobie sprawy, jak bardzo fotografia zwiększa możliwość sprzedaży.

W naszym artykule podzielimy się podstawami fotografii produktowej dla przedmiotów typu handmade. Podpowiemy Ci, jak fotografować rękodzieło, aby zarobić.

Jak fotografować rękodzieło?

Nie potrzebujesz drogiej lustrzanki, aby robić przyzwoite zdjęcia produktów. Większość smartfonów idealnie nadaje się do robienia wspaniałych produktowych zdjęć. Dlatego zapoznaj się z naszymi wskazówkami, jak robić świetne zdjęcia smartfonem. Nie chodzi tylko o szczegóły techniczne, takie jak oświetlenie i ustawiania ostrości, ale także o stworzenie brandingu za pomocą zdjęć. 

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego zdjęcia wykonane przez profesjonalnego fotografa zawsze wyglądają tak dobrze, to kluczem do niej jest dokładne zrozumienie poszczególnych elementów tworzących dobrą fotografię.

Wybierz dobre tło

Ideą ręcznie robionych stylizowanych ujęć jest pomoc kupującym w wyobrażeniu sobie, jak na przykład dzianina lub dowolny gadżet wyglądałaby w ich domu. Dlatego fotografując, musisz znaleźć odpowiednie tło. Tło tworzy odpowiedni kontekst zdjęcia. Profesjonaliści starannie wybierają tło, aby wykonać idealne ujęcie. Dotyczy to zwłaszcza małych produktów, takich jak: mydła, biżuteria, czy zabawki.

Jeśli nie masz idealnego miejsca i nie możesz go znaleźć, stwórz własne tło. Będziesz potrzebował miejsca z dobrym naturalnym światłem. Jest to ważne, ponieważ sztuczne światło może nadać zdjęciom nieprzyjemny żółty odcień. Pokój z oknami wychodzącymi na północ może okazać się idealnym rozwiązaniem.

Trudno jednak  jest pracować z domowymi białymi ścianami. Podczas fotografowania warto skorzystać z interesującej tekstury, która wyróżni zdjęcie. Pamiętaj jednak, że tło powinno eksponować Twoje produkty, a nie je przytłaczać. Zwykle najlepiej jest, aby tło było jasne, neutralne i stylistycznie podobne do Twoich produktów. Dobrze dobrane tło nie wymaga dodatkowych ozdób. 

Kilka ciekawych pomysłów na ręcznie robione tła na sprzedaż to bielone deski podłogowe, stare deski, betonowa ściana, odpowiednio dobrany papier. Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego tła, zrób je sama. Przykryj kawałek płyty gipsowej imitującą drewno tapetą, lub innym wybranym przez Ciebie wzorem.

two decorative plates

Użyj odpowiednich rekwizytów.

Gdy już zdecydujesz się na tło, wybierz rekwizyty, które będą uzupełnieniem Twoich kreacji. Nie powinnaś oczywiście stosowanie wszystkich rzeczy naraz. Jednak wypróbuj różne kombinacje i zobaczyć, co działa najlepiej.

Świetnie sprawdzają się stare taborety, ławki, komody, książki i półki. Pamiętaj tylko, że ciemne drewno pochłania światło i dominuje na zdjęciu. Jeśli Twoje prace wymagają czegoś lżejszego, wybierz odcień, z którym łatwiej jest pracować.

Wybierając rekwizyty, pamiętaj, że twój przedmiot to główny aktor, a rekwizyty to postacie drugoplanowe. Celem rekwizytów jest nadanie produktowi kontekstu oraz jeszcze lepsze wyeksponowanie go. Używaj więc rekwizytów oszczędnie i upewnij się, że uzupełniają Twój produkt. Jeśli martwisz się, że coś robisz nie tak, po prostu pamiętaj o zasadzie: mniej znaczy więcej.

Stwórz swój własny styl.

Wybierz rekwizyty i tła, które nadają zdjęciu spójny, stylizowany wygląd. Korzystaj z tego jednak ostrożnie, aby dodatkowe szczegóły nie wprowadziły kupującego w błąd Jednym ze sposobów na osiągnięcie własnego stylu fotograficznego jest użycie tego samego tła lub rekwizytów na każdym zdjęciu. Nie martw się, że będzie wyglądać nudno lub powtarzalnie. Spójny styl na wszystkich zdjęciach Twojej pracy oznacza, że ​​klienci będą mogli rozpoznać Twoją markę.

Możesz wybrać jedno tło dla wszystkich swoich zdjęć. Lub dodaj jeden rekwizyt do każdego ujęcia. Na przykład na każdym zdjęciu, z wyjątkiem twojej pracy, będzie gałązka lawendy. Pomyśl o stylu, który pasuje do twojej pracy i staraj się go trzymać. Oczywiście oprócz powyższych rad należy też zadbać o techniczną stronę wykonywanych zdjęć. Dlatego sprawdź nasze porady dotyczące robienia dobrych zdjęć smartfonem.

Pamiętaj, rób dobre, atrakcyjne zdjęcia, aby skutecznie sprzedawać swoje wyroby rękodzielnicze online. Jakość Twoich fotografii ma 100% wpływ na ostateczny  sukces