Close

9 listopada, 2020

Fotografia portretowa w jesiennej scenerii

Fotografia portretowa, czy ogólnie fotografowanie naszych rodzin i przyjaciół jest jednym z najczęściej uprawianych rodzajów tego hobby. Fotografowanie naszych najbliższych, czy znajomych sprawia nam radość i wzbogaca nas o miłe pamiątki. 

Piękna, polska złota jesień to wymarzony okres do wykonywania portretów w plenerze. 

Jak wybrać scenerię do zdjęć portretowych jesienią?

Jesienne portrety może wykonywać na wiele sposobów. Najbardziej naturalne będą te wykonane w plenerze, ale dysponując niewielkim ogrodem, algo małym studio fotograficznym możemy pokusić się o wykonanie równie pięknych pozowanych  zdjęć. Jest to dobry pomysł, zwłaszcza gdy nie sprzyja nam pogoda, albo nie możemy wybrać się gdzieś, aby zrobić zdjęcia.

Przygotowując się do wykonania portretu w plenerze, dobrze jest wcześniej znać lokalizację, w której będziemy fotografować.         

Pozwoli nam to twórczo wykorzystać takie elementy jak na przykład: obrośnięte dzikim winem ogrodzenie lub ścianę, pięknie przebarwione drzewo bądź krzewy, atrakcyjną o tej porze roku scenerię w parku, a nawet na miejskim skwerze. 

Znając wcześniej miejsce, w którym będziemy fotografować, możemy przewidzieć, jak będzie się zachowywać światło w czasie naszej sesji i odpowiednio dopasować do tego jej przebieg i tematykę. Wcześniejsza znajomość lokacji, w której zamierzamy wykonać zdjęcia, pozwoli nam przemyśleć i wymyślić ujęcia, które w tym konkretnym miejscu będą najlepsze.

Kolor i światło podczas sesji fotograficznej.

Kolor jest jednym z podstawowych środków wyrazu na fotografii.

Nawet w przypadku fotografii czarno-białej kolor reprezentowany przez odcienie szarości również ma znaczenie i nie należy tego aspektu zaniedbywać.

Zadbajmy więc o to, aby koloryt zdjęcia był odpowiednio dobrany. Przed przystąpieniem do fotografowania możemy zapoznać się z teorią barw i tak dobrać tło oraz akcenty kolorystyczne (na przykład kolor szalika, czapki, czy dodatkowych elementów takich jak kwiaty w ręku modelki), aby portret był doskonale skomponowany pod względem barwnym. 

Będzie to miało szczególne znaczenie jesienią, gdy wokół modela czy modelki znajdują się duże obszary zdecydowanych, wyrazistych, soczystych kolorów. 

Zadbajmy też o wykorzystanie pięknego, jesiennego oświetlenia. Jeśli mamy wprawę w fotografowaniu, warto wykorzystać światło padające od tyłu modela, tzw. konturowe. Pięknie prześwietli ono kolorowe liście w tle i doda specyficzny nastrój na zdjęciu.  

Nie bójmy się eksperymentować.

Oprogramowanie nawet amatorskiego aparatu daje nam do dyspozycji różne rodzaje pomiaru światła, które pomogą nam w realizacji różnych pomysłów na zdjęcie.

Możemy też użyć jednego z programów automatycznych, na przykład „PORTRET”, który dobiera za nas odpowiednie parametry naświetlania zdjęcia. Wprawdzie nie jest to polecana metoda i na pewno fotografując na ustawieniach manualnych mamy pełną kontrolę nad parametrami zdjęcia, ale w przypadku gdy mamy z tym kłopoty, lepiej użyć nastawień automatycznych i skupić się na innych aspektach zdjęcia, takich jak kompozycja, ustawienie modela, wykorzystanie warunków oświetleniowych.

O jakiej porze dnia najlepiej fotografować portret?

Pamiętajmy, że jesień to pora roku, gdy mogą zdarzyć się dni zdecydowanie chłodne. Postarajmy się na sesję zdjęciową wybrać dzień ciepły i pogodny. Będzie on nie tylko korzystnie wpływał na kolorystykę zdjęcia, ale też nie utrudni życia modelce czy modelowi. Sprawi, że pozowanie stanie się zabawą i będzie po prostu przyjemne. 

Ciepłego dnia można fotografować o każdej porze, gdyż jesienne słońce jest mniej ostre i daje miękkie, niezbyt ostre oświetlenie. Gdy jest chłodno, ale świeci słońce, wybierzmy godziny południowe, aby model niepotrzebnie nie marzł. Pamiętajmy, że jesienią łatwo o przeziębienie.

Oczywiście możemy fotografować i w innych warunkach takich jak mglisty poranek lub deszczowy dzień, ale wymaga to uzgodnienia z modelem i odpowiedniego przygotowania się do takiej sesji. Można na przykład do torby fotograficznej zabrać mały termos z gorącym napojem. Na pewno się przyda.

Jesień jest idealna do fotografowania dzieci.

Ciepły jesienny dzień to idealna okazja na spacer z dziećmi do lasu lub miejskiego parku. Jeśli wybierzemy porę gdy, liście są pięknie przebarwione, będą one stanowić idealne tło do wykonania wesołych portretów naszych pociech.  Podczas takiego spaceru pozwólmy dzieciom bawić się opadłymi liśćmi, biegać, szaleć i po prostu „strzelajmy” dynamiczne, pełne energii fotki.

Starsze dzieci, będą na tyle cierpliwe, że możemy pokusić się o wykonanie im jesiennych pozowanych portretów. W parku, czy w lesie, w ogrodzie, albo w jesiennym sadzie. Bardzo dobrze sprawdzą się tu zabrane ze sobą rekwizyty, takie jak zabawki, pluszaki, ale też  – jeśli robimy zdjęcia w ogrodzie lub sadzie po prostu jesienne owoce i warzywa, a kolorowe krzewy i drzewa w połączeniu z przemyślanym wcześniej ubraniem dzieci zaowocują pięknymi, harmonijnymi kolorystycznie zdjęciami.

Jakich obiektywów użyć do fotografowania portretów?

Fotografia portretowa, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na twarzy modela, dlatego wybierzmy taki obiektyw, który nam w tym pomoże. 

Najlepszy będzie obiektyw stałoogniskowy, o ogniskowej od 80 do 135 mm i jak największym otworze względnym przysłony. Chodzi o to, by wyizolować osobę z tła, a samo tło rozmyć w możliwie ładny i plastyczny sposób. 

Jest wiele obiektywów, które spełniają te kryteria, od manualnych, analogowych „Heliosów”, po nowoczesne konstrukcje z autofokusem. Niezależnie jednak od tego, jakiego obiektywu użyjemy, liczy się pomysł na zdjęcie, wykorzystanie otoczenia, światła i  takie zaaranżowanie sceny, jej koloryt, jej wymowa itd. by uzyskać jak najlepszy efekt. 

Jesienne portrety naszych zwierząt

Jeśli mamy taką możliwość, zróbmy jesienią zdjęcia naszym czworonożnym przyjaciołom. Psy uwielbiają bawić się w suchych, szeleszczących liściach, a ich rozradowane pyski będą doskonałym tematem fotografii.

Możemy też wykonać zdjęcia podczas rodzinnego spaceru z po lesie, gdzie pies będzie chętnie bawił się z nami i również pozował do zdjęcia.

Jak ustawić aparat przy fotografowaniu bawiących się dzieci?

Dzieci bawiące się z psem w jesiennym lesie, pełnym barw i słońca to temat na ciekawą rodzinną fotografię. Często jednak takie zdjęcia wychodzą nam poruszone i nie nadają się do wykonania z nich odbitki.

Dzieje się tak dlatego, że są to sceny dynamiczne, pełne radości i ruchu i trudno nad nimi zachować kontrolę. Nie zawsze możemy za nimi nadążyć z naszym aparatem. 

Trzeba więc przygotować się do ich fotografowania. Oto kilka prostych zasad, aby uchwycić takie sceny.

  • Ustawmy w aparacie program do fotografowania szybko poruszających się obiektów. Najczęściej jest to tryb „SPORT”
  • Jeśli mamy taką możliwość włączmy autofokus śledzący ruch obiektu. Najczęściej nazywa się on „Dynamicznym autofokusem”
  • Przełączmy aparat na wykonywanie zdjęć seryjnych. Aparat wykona kilka – zależnie od modelu i innych ustawień od 3 do 10 zdjęć w ciągu sekundy. Pozwoli nam to zarejestrować nie tylko fazy ruchu, ale też trafić na idealne ujęcie.
  • Wybierzmy wysokie ISO i dobierzmy do niego najkrótszy możliwy czas otwarcia migawki. Zwiększy to ilość wykonywanych seryjnie ujęć i również pozwoli na wybranie odpowiadających nam zdjęć do wykonania.

Jakie dodatkowe wyposażenie do fotografowania portretów?

  • Jeśli wybieramy się na sesję w ciepły dzień, możemy nie obawiać się o szybkość zużywania się baterii, pod warunkiem, że są w pełni naładowane. Warto jednak mieć ze sobą dodatkowy akumulator, aby w przypadku awarii mieć nowe źródło zasilania do aparatu. W chłodny dzień wymienne baterie są już niezbędne, gdyż w niskich temperaturach prąd zużywa się znacznie szybciej. Pamiętajmy o tym, aby nie trzymać ich w torbie fotograficznej, a w cieple. Na przykład w wewnętrznej kieszeni kurtki, blisko ciała.
  • Zapasowe karty pamięci będą jak najbardziej potrzebne, gdyż wykonując dużo zdjęć, szybko je zapełnimy. Lepiej przygotować się do tego i mieć zapas.
  • Filtr polaryzacyjny może się przydać, ale raczej w przypadku statycznych, spokojnych portretów. W dynamicznych zdjęciach bawiących się dzieci nie będziemy mieć czasu na jego ustawienie.
  • Lampa błyskowa to dobre rozwiązanie pozwalające doświetlić scenę. Używajmy jej jednak z wyczuciem, aby nie zepsuć naturalnego charakteru zdjęcia. Najlepiej ustawmy w aparacie kompensację błysku na minus dwa i stosujmy lampę, jako minimalne doświetlenie fotografowanej sceny.
  • Blenda, zwłaszcza składana będzie przydatna, jeśli będziemy fotografować w ciemniejszych sceneriach takich jak, pokryte kolorowymi liśćmi krzewy, czy w pochmurny dzień. Odbije światło w kierunku modela, doświetli twarz, rozjaśni cienie i pozwoli uzyskać odbicia światła w źrenicach.

Jak widzicie, jesień to wymarzona pora na różnego rodzaju portrety, 

I choć jest zmienna, to  jeśli mądrze wykorzystamy jej zalety, a często i wady możemy wykonać piękne i różnorodne tak jak ona portrety i zdjęcia.